a folsav
2005.04.03. 18:54
Egy kutats szerint az telek folsavval trtn gazdagtsnak elterjedt gyakorlata lassan megvltoztatja a populci genetikai llomnyt, s a jvbeli genercikat rzkenyebb teheti a betegsgekkel szemben.
Ezen vitathat elmletet Mark Lucock ausztrl s Zoe Yates angol kutat lltotta fel. A folsav a B-vitamin egyik tpusa, mely ltfontossg szmos metabolikus folyamathoz, s a trvny szerint liszthez, valamint egyes orszgokban egyb gabona termkekhez adjk hozz. Ezzel biztostjk, hogy a terhes nk, akik gyakran nem is tudnak terhessgkrl, elg folsavat vegyenek magukhoz, s gy cskkentsk a baba eslyeit az agyi s gerincbetegsgekre.
Lucock s Yates szerint a folsavas gazdagts, mely az egsz populci tpanyag bevitelt nveli, lassan cskkenti s mdostja a populci genetikai llomnyt, gy potencilisan egszsgtelenn teszi az embereket. Lucock szerint az elmletet mr korbban is alaposan trgtk a kutatk.
A kutatk egy kisebb csoport tanulmnyra is alapoztak, melyek kimutattk, hogy a folsavban gazdag tkeken l babk hajlamosak egy gn klnleges alakjnak hordozsra. Ezek a babk a 677T MTHFR gnnel rendelkeznek, mely rszt vesz a vitamin metabolizmusban. Egy 2000-es tanulmny szerint pldul ezek a babk ngyszer nagyobb esllyel hordoztk a gn varicijt, mint azok, amelyek nem kaptak elg folsavat.
Ezek a tanulmnyok azt sugalljk, hogy a gnvarinst hordoz magzatok sokkal nagyobb esllyel lik tl a szletst, ha anyjuk folsavban gazdagon tkezik. Mivel a szles krben elterjedt folsav felhasznls s a vitamin kiegsztk biztostjk, hogy egyre tbb anya rendelkezzen nagy mennyisg tpanyaggal, a gnt hordoz gyerekek arnya is n.
Ez a genetikai vltozs azonban egy id utn negatv eredmnyeket is hozhat. Luckock szerint mr tbb tanulmny is kimutatta, hogy a gn ugyanezen formja - 677T MTHFR - nvelheti a felnttek eslyt szmos betegsgre, tbbek kztt szvroham, bizonyos rkfajtk s terhessg komplikcii irnt.
Ms eredmnyek azt sugalljk, hogy a gn ezen kros hatsi sokkal htkznapibbak, amikor az emberek folsavban szegnyen tkeznek. Egyelre nem tiszta a tudomny szmra sem, hogy ez miknt lehetsges, m amg az emberek nagy mennyisg folsavat fogyasztanak, addig kompenzlhat a 677T MTHFR gn hatsa.
Ugyanakkor a kutat arra is figyelmeztet, hogy a folsav szles kr felhasznlsa olyan jvbeli populcit hozhat ltre, mely mr mestersgesen fgg majd a nagyobb mennyisg vitamintl, s egy olyat is, mely sokkal rzkenyebb a hallos betegsgek irnt a folsav eltnsvel.
Jelenleg Lucock elmlete szerint a folsavban gazdag tkezs egszsggyileg jtkony hatssal van a terhes nkre, s ki is kszbli a jvbeli veszlyt. m addig, mg az ilyen tkezs egszsggyi veszlyeit nem vizsgljk ki tzetesen, nem rtana a kormnyoknak kicsit kevesebb folsavat adni az telekhez. Pldul elg lenne a nknek 200 mikrogramm naponta, a jelenlegi 400 mikrogramm helyett.
Tbb tpllkozstudomnyi szakember szerint nincs elg bizonytk arra, hogy ez a genetikai szelekci egyltaln megtrtnik-e. Maga az elmlet igen rdekes a tudsok szerint, de egyelre nem kell drasztikus intzkedseket hozni. Larry Brody genetikus szerint a folsav okozta genetikai mdosuls olyan lassan trtnne meg, ha tnyleg megtrtnik, hogy valsznleg nem is szlelnnk. A kutat szerint a vltozshoz tbb ezer v kell.
A babk gerincbetegsgekkel trtn szletsnek kikszblse mellett, egyes tanulmnyok azt sugalljk, hogy a folsav vd a szvbetegsgek s a szlts ellen is. m a folsav szedsnek hossz tv hatsai egyelre nem ismertek. Nem zrtk mg ki azt sem, hogy a nagy mennyisg fogyasztsa bizonyos rkfajtk kialakulshoz vezethet.
Az ilyen aggodalmak miatt egyes orszgokban, pldul Angliban mr nem adnak folsavat a liszthez. Ugyanakkor mindenki arra vr, hogy az amerikaiak mit dertenek ki. Lucock s a tbbi kutat hossz tv ksrleteket javasolnak a folsavas tel kiegszts lehetsges hatsainak megvizsglsra.
|