3 tny, amit tudni kell az antibiotikumokrl
2010.01.21. 05:53
Az EU-tagllamok egszsggyi hatsgai s szakmai szervezetei a felelssgteljes antibiotikum fogyaszts szksgessgre figyelmeztetik a lakossgot. Az antibiotikumok helyes alkalmazsra azrt kell odafigyelnnk, hogy hossz tvon, egyni s kzssgi szinten is megrizzk az antibiotikumok hatkonysgt.
A legutbbi ECDC adatok megerstik, hogy az Eurpai Uniban n az antibiotikumoknak ellenll (n. rezisztens) baktriumokkal fertztt betegek szma, s az antibiotikum rezisztencia lnyeges kzegszsggyi veszlly vlt.
A szablyok nem azrt vannak, hogy thgd!
A helytelen vagy indokolatlan antibiotikum szeds ellenllv teheti a fertzst okoz baktriumokat, teht az adott hatanyag elvesztheti hatkonysgt. A baktriumok tllsk rdekben ugyanis kpesek arra, hogy alkalmazkodjanak az antibiotikumok hatanyaghoz, s talakuljanak, ellenllv vljanak a mr megszokott hatanyaggal szemben. A rezisztens baktriumok jelenlte miatt hosszabb ideig tartanak a betegsgek, gyakrabban alakulnak ki szvdmnyek, amelyek szlssges esetben akr hallozshoz is vezethetnek. Ez a problma azonban nem csak egyni szinten jelentkezhet, hiszen az ellenllv vlt baktriumok terjedni is kpesek! A felels gygyszerfogyasztsra teht nem csak sajt egszsgnk, de krnyezetnk vdelme rdekben is figyelnnk kell! Az antibiotikumok helyes alkalmazsa segtheti az ellenll baktriumok kialakulsnak megelzst s az antibiotikumok hatkonysgnak megrzst a kvetkez genercik szmra. Ehhez mindenki hozzjrulhat azzal, hogy betartja az antibiotikum szeds albbi aranyszablyait
3 fontos info, amit mindenkpp tudnod kell!
- Ne kezeljk magunkat korbbrl megmaradt, vagy msoknak felrt gygyszerekkel, akkor sem, ha a tneteink megegyeznek msokval, vagy azokkal a panaszokkal, amiket korbban mi magunk mr tapasztaltunk.
- Az antibiotikum szedst csak az orvos rhatja el, bakterilis fertzs esetn. A vrusos eredet fertzseket, pldul az influenzt, az antibiotikumok nem gygytjk!
- Vegyk be a teljes elrt mennyisget! A panaszok megsznse utn sokan hajlamosak abbahagyni a gygyszer szedst. Ez a betegsg kijulshoz vezethet, ugyanis a tnetek enyhlse nem jelenti azt, hogy meg is gygyultunk. Ha az orvosunk ltal tancsoltnl hamarabb, tl korn abbahagyjuk az antibiotikum szedst, annak nemcsak a betegsg kijulsa vagy jrafertzds lehet a kvetkezmnye, de kifejldhetnek olyan krokozk is, amelyek ellenllak az adott ksztmnnyel, vagy akr tbb hatanyaggal szemben (utbbiak a multi-rezisztens baktriumok).
Gondoskodj magadrl!
A betegsgek s az ers gygyszerek, mint pldul az antibiotikumok, a szervezetnkben termszetes mdon meglv, a blflra rszt kpez jtkony baktriumok mkdst is gyengtik, a blflra egszsges egyenslya eltoldik. Ekkor romlik az ellenll-kpessgnk, az emsztsnk, s az arra hajlamosak hasi panaszokat (legtbbszr hasmenst) is tapasztalhatnak. A blflra krosods megelzse cljbl az antibiotikumot ajnlott mindig probiotikus gygyksztmnnyel egytt szedni. A probiotikumok jtkony hats baktriumok, javtjk a blflra mkdst, elsegtik a problmamentes emsztst, erstik az immunrendszert s vitaminokat juttatnak a szervezetbe. gy hozzjrulnak ahhoz, hogy gyorsabban felpljnk a betegsgbl.
|