AIDS vrus - Krlbell 100 ves lehet a HIV
2010.01.21. 05:41
HIV, AIDS - Megkzeltleg szz ve terjed az emberek krben az AIDS vrus, vtizedekkel rgebben, mint azt a tudsok feltteleztk, llaptotta meg egy j tanulmny.
Az Arizona Egyetem genetikai elemzse 1884-1924 kztti idszakra tolja vissza a HIV eredett. A kutatk 1908-at tartjk a megjelens legvalsznbb idpontjnak, amit korbban 1930 krnykre tettek. Hivatalosan csak 1981-ben ismertk fel az AIDS-t, ekkor keltette fel az USA kzegszsggyi hivatalainak figyelmt. Szakrtk szerint nem meglep hogy a HIV ilyen sokig rejtve maradt, a fertzsnek ugyanis ltalban vekre van szksge, hogy tneteket produkljon, s terjedsnek korai szakaszban igen kevs afrikait fertztt meg.
"Az j eredmny ha nem is egy hatalmas eltolds, de jl pldzza, hogy a vrus jval tovbb keringett elkerlve figyelmnket, mint azt eddig hittk" - mondta Michael Worobey, a Nature magazin cstrtki szmban megjelent tanulmny szerzje. A kutatk felhvjk a figyelmet, hogy az j idpont egybeesik az afrikai vrosok nvekedsnek beindulsval, amibl arra kvetkeztethetnk, hogy a vrosiasods segthette a HIV megersdst s terjedst az emberek krben.
A tudsok szerint a HIV egy csimpnz vrus leszrmazottja, ami akkor terjedt t az emberekre, amikor a majmokra vadsztak. Sokan fertzdhettek meg ilyen mdon, de a kis kzssgek miatt olyan kevesen kaptk el, hogy a vrusnak eleinte nem sikerlt teret nyernie. Az afrikai vrosok terjeszkedse azonban meghozta a vrus szmra elnys vltozst, sok embert tmrtett ssze s a prostitci is erteljes nvekedsnek indult, taglalta Worobey a Discovery News-nak. "A vrosok idelisak az olyan vrusoknak, mint a HIV, nagyobb eslyt adva a fertztteknek hogy msoknak is tadjk a vrust."
Az arizonaiak munkjnak kulcsa egy 1960-bl szrmaz HIV minta volt, amit egy kinshasai asszonytl vettek. Ez a msodik 1976 eltt tallt minta, az els 1959-bl szrmazik, szintn Kinshasbl. A kutatk kihasznltk a vrus gyors mutldsi kpessgnek tnyt, azaz hogy egy kzs stl szrmaz kt trzs igen gyorsan elveszti genetikai hasonlsgt. A kutatk visszafel pergettk az idt, kiszmtva mennyi ideig tarthat a trzseknek, hogy olyan klnbzv vljanak, mint amit a megfigyelsek tanstanak. Ebbl megllapthat mikor vltak el legutbbi kzs sktl. Az j munka a kt legrgebbi HIV minta, s tovbbi tbb mint 100 modern minta genetikai adatait hasznlta fel egy csaldfa elksztshez, ami visszanylik a mintk utols kzs shez.
Worobey s munkatrsainak tanulmnya mindenkppen elrelps a korbbi 1930-as becslshez kpest, nyilatkozott dr. Anthony Fauci, a bethesdai Nemzeti Allergis s Fertz Betegsgek Intzetnek igazgatja.
|