Tudattalanul hozzuk a legjobb dntst
2010.01.16. 19:43
A Rochester Egyetem kutati bemutattk, hogy a korbban hibs dntshoznak vlt emberi agy valjban arra van programozva, hogy a lehet legjobb dntseket hozzuk az elrhet informcik alapjn.
Daniel Kahneman s Amos Tversky 2002-ben nyertk el a Nobel-djat 1979-es kutatsukrt, amely azt vitatta, hogy az emberek nagyon ritkn hoznak racionlis dntseket. Azta ez ltalnosan elterjedt tudss vlt a kogncit kutatk krben.
Ezzel szemben Alex Pouget, az agykutats s kognitv tudomnyok adjunktusa (Rochester Egyetem), bebizonytotta, hogy az emberek valban hoznak optimlis dntseket – de csak akkor, ha tudattalan agyuk vlaszthat.
„A tmban szmos korai munkt vgeztek, m a legtbb ltalunk hozott dnts nem az ntudatos rvelsen alapszik.”- kzlte Pouget. „Nem tudatosan dntnk arrl, hogy meglljunk a piros lmpnl vagy hogy az ton kikerljnk egy trgyat. Mikor elkezdtk nzni az agyunk ltal a tudatunkon kvl hozott dntseket, azt talltuk, hogy szinte majdnem mindig a j dntst hozzuk, az adott informcik birtokban.”
Pouget szerint Kahneman megkzeltsben elrulta a rsztvevknek, hogy egy tesztben a kt vlaszts kzl az egyik nagyobb esllyel „helyes”. Ez azt jelentette, hogy az adott szemlynek tudatosan kellett kiszmolnia a szzalkokat ahhoz, hogy a j vlaszhoz jusson – erre azonban csak kevesen kpesek.
Pouget vek ta szemllteti, hogy az emberi kognci (megismers) bizonyos rszei meglepen pontosak. Ksztett egy nagyon egyszer tudattalan-dnts tesztet. Egy szmtgp kpernyjn pontok jelennek meg, amelyek tbbsge vletlenszer irnyban mozognak. Bizonyos pontok direkt egy irnyba mozognak, s a rsztvevnek egyszeren meg kell mondania, hogy a pontok jobbra vagy balra mozognak-e. Minl hosszabb ideig nzi valaki a pontokat, annl tbb bizonytkot gyjt ssze s vlik biztosabb abban, hogy merre mozognak a pontok.
A rsztvevk a teszt sorn pontosan gy teljestettek, mintha agyuk tudattalan llapotban gyjten be az informcit mieltt elrne egy konfidencia hatrrtket, amely ezutn jelt adott a tudatos elmnek, egy biztos vlasz kpben. A rsztvevk ugyanakkor sosem voltak tudatban annak, hogy sszetett szmtsok folynak agyukban, ehelyett egyszeren „felismertk”, hogy a pontok melyik irnyba mozognak. A httrben lv szmtsok jellemzi egybecsengenek Pouget korbbi tfog munkjval, amely azt sugallta, hogy az emberi agy gy van alkotva, hogy ilyen szmtsokat tudjon vgezni.
„vekig fejlesztettk s csiszoltuk ezt a hipotzist: az agy hogyan reprezentlja a valsznsg-eloszlst.”- magyarzta Pouget. „Tudtuk, hogy az ilyen tesztek eredmnyei pontosan illeszkednek elkpzelseinkkel, m ki kellett tallnunk a mdjt annak, hogyan lthatjuk az idegsejteket mkds kzben. Meg akartuk tudni, hogy az emberek tnyleg j dntshozk-e, s csak tudatosan vagyunk-e benne kevsb sikeresek. Kahneman rszletesen elmondta rsztvevinek, mik az eslyek, m mi hagytuk, hagy jjjn r a tudattalan agyuk. Furcsa, de az emberek ritkn hoznak optimlis dntseket, ha kzvetlenl megtudjk az eslyeket.”
Pouget a Michael Shadlen lettani s biofizika professzor (Washington Egyetem) laboratriumban elvgzett tesztek adatait dolgozta fel. Shadlen kutatcsoportja egy pr idegsejt aktivitst vizsglta, amelyek norml esetben a balra vagy jobbra mozg dolgokra reaglnak Pldul, ha a random mozg pontok kzt egy pr pont jobb irnyba mozgott, a „jobbirny mozgs”-ra kdolt idegsejt kisl. Ahogy folytatdott a teszt, az idegsejt egyre gyakrabban slt ki, amg el nem rt egy bizonyos kszbt, aktivlva az agyat, ltrehozva a rsztvev „jobbra” vlaszt.
Pouget szerint az ilyen valsznsgi dntshoz rendszernek szmos elnye van. A legfontosabb, hogy lehetv teszi szmunkra az sszer dntseket sszer idn bell. Ha meg kellene vrnunk, hogy 99 szzalkig biztosak legynk egy-egy dntsnk eltt, feleslegesen pocskolnnk idt az adatok sszegyjtsvel. Ha csupn 51 szzalkos biztonsgra van szksgnk, hamarabb hozhatunk dntseket, mieltt elg adatot gyjtennk.
Egy msik f elnye, hogy miutn dntsre jutottunk, tudjuk, mennyire vagyunk biztosak is benne – mondjuk 60 vagy 90 szzalkosan – attl fggen, hol ll a kszb. Pouget jelenleg azt vizsglja, az agy hogyan lltja be ezt a kszbt minden dntsnl, mivel gy tnik, sosincs ugyanaz a kszbrtk.
A vizsglat eredmnyeirl a Neuron december 26-ai kiadsa szmol be.
|