Tudnivalk a mh- s darzscspsekrl
2010.01.16. 19:40
A mh- s darzsmreg allergia a legritkbban elfordul allergis betegsg. Enyhbb esetben brprt, duzzanatot, fjdalmat okoz, slyosabb esetekben hrggrcs s sokk, majd lgzs-bnuls s keringsmeglls kvetkezik be. vente haznkban tlagosan egy-kt allergis beteg hal meg a slyos tneteket kivlt cspsek kvetkeztben.
Magyarorszgon a felntt lakossg 4 %-a, a gyermekek 0,4-0,5 %-a fokozottan rzkeny mh- illetve darzscspsre. Klinikai tesztelsek bizonytjk, ha a csps valakinl ltalnos rosszulltet okozott, akkor 100 betegbl 75-ben egy kvetkez „baleset” ugyancsak rosszullthez vezet.
Ezeket, a betegeket mindenkppen kezelni kell, mivel a rovarmreg allergia, szemben egyb allergis betegsgekkel, gygythat. A Magyar Allergolgiai s Klinikai Immunolgiai Trsasg ajnlsa szerint sok mindenre oda kell figyelni, hogy egy-egy rovarcsps alkalmval ne trtnjen tragdia.
Sokan nem is gondoljk, milyen veszlyes lehet egy mh - vagy a darzs „tmadsa”. Tavasztl szig szorgalmasan szaporod fullnkost "harapss" teszi a nyri hsg, hiszen a nagy melegben felgyorsulnak az letfunkcii, agresszvebb vlnak s egyik percrl a msikra mr bele is engedtk fullnkjukat az „ldozatukba”. A csps pillanatban mreganyagot juttat az ember szervezetbe. A vrramba kerlt allergn gyorsan sztterjed a testben, s nagy mennyisg hisztamin felszabadulst eredmnyezi. Az gy kialakult reakci tbbfle lehet, ugyanakkor az sem mellkes, hogy melyik testrsznket veszi clba a hrtysszrny.
Kevsb rtalmas a karon vagy a lbon szerzett csps, melynek kvetkeztben fjdalom s viszkets lphet fel. Ezek cskkentsre kivl gygyr lehet az ecetes, hideg vizes borogats, a fjdalomcsillapt valamint az antihisztaminos kencs hasznlata. Sokkal nagyobb problmt idzhet el, ha a lgy szveteket, knyesebb testrszeket – nyakat, szjat, szemet – ri a tmads. A nylkahrtyba rtett mreg nyomn anafilaxis sokk alakulhat ki, amely ltalban robbansszer hirtelensggel kvetkezik be. Perceken bell kitsek jelennek meg a brn, a laza arcszvetek felpuffadnak, az ajkak megdagadnak, a torok sszeszorul, a nyelv s a szj krnyki szvetek duzzanata kvetkezik be. Az ilyen beteg vrnyomsa hirtelen leesik, szvverse szaporv vlik s meg - megszdl. A legslyosabb esetekben hrggrcs s sokk, majd lgzsbnuls s keringsmeglls kvetkezik be.
Az egyszerbb eseteket elltja a hziorvos, a szakorvosi gyelet, injekcival cskkentve a reakci nagysgt. A fulladsveszly vagy a slyosabb tnetek mr krhzi polst ignyelnek. Allergis reakci jelentkezse nemtl s kortl fggetlen. Nem befolysolja a cspsek szma, akr egyetlen tmads is vgzetes lehet. A gyermekek esetben, testi adottsgaiknl fogva a tnetek mg intenzvebben jelentkezhetnek. Ha valaki valamilyen allergis megbetegedsben szenved, mindig hordja magnl az orvos ltal javasolt gygyszereket. Sokan abban a tvhitben lnek, hogy ha valaki a rovarcspsre fokozottan rzkeny, elegend a „jl bevlt” kalciumtabletta, holott az adrenalin a leghatkonyabb gygyszere az ltalnos allergis reakcinak. ppen ezrt nagyon fontos, hogy ha valaki allergis, minden esetben legyen a tskjban adrenalin tartalm injekci, amit a rosszullt kezdetn azonnal a br al kell befecskendezni. Az adrenalin megfelel adagjnak az ampullbl trtn felszvsra, majd beadsra a felntt betegek ltalban megtanthatk, de az ettl idegenkedk szmra rendelkezsre llnak adrenalin tartalm nbelv fecskendk is. Ez az elsseglynyjt injekci tizenhtezer forintba kerl, ugyanakkor mindssze ktves a szavatossga. A szomor az, hogy az egszsgbiztost ezt a ksztmnyt sem tmogatja. „A szakma emiatt mr tbbszr felemelte a hangjt, eddig mindhiba” – hangslyozta a trsasg elnke.
A szrvizsglat, amellyel a mreg elleni immunglobulint lehet kimutatni megbzhatatlan, akr a vrbl, akr brprbval trtnik. Ez elssorban nem a laboratriumi mrstechnikai pontatlansggal magyarzhat, hanem azt jelenti, hogy a kros, mreg elleni immunglobulin jelenlte nem felttlenl jelent klinikai allergit is, azaz a vizsglattal veszlyeztetettnek bizonyul, mreg ellenes immunglobulint hordoz szemlyek, nem lesznek trvnyszeren rosszul a csps hatsra. A darzs- s mhcsps allergia gygythat vakcina krval. A kezels, amit mregspecifikus immunterpinak neveznk, gyrilag preparlt, tiszttott mh-s darzsmreg oldatok injekcis krjt jelenti. A mreg nagyon kis mennyisgvel kezdve, az adagokat fokozatosan nvelve, ltalban ktcspsnyi mregnek megfelel mennyisggel folyik 3-5 ven t a kezels (4-8 hetente 1-1 injekci). A betegek 85-90%-a 3-5 ven bell elveszti tlrzkenysgt, megsznik a mreg elleni immunglobulin termelds.
Megelzskppen a Magyar Allergolgiai s Klinikai Immunolgiai Trsasg azt javasolja, ha szabadba megynk, mindenkppen kerljk az lnkszn ltzket, ne hasznljunk des illat kozmetikumokat. rdemes zrt cipben trzni, hogy a talpakat ne rhesse csps. Mindenkppen tartzkodni kell a rovarok hessegetstl, mivel a hadonszstl megijednek, s vdekezsbl tmadsba lendlnek. Ha a brnkre szll, ne ssk agyon, hanem finoman seperjk le. A nagy melegben a „fullnkosok” letfunkcii felgyorsulnak, mohn, idegesen keresik a tpllkot s a folyadkot. A darzs gyomor- s blbntalmakat idzhet el, mert krokozkkal ersen szennyezett testvel mikzben repked, knnyen megfertzheti az lelmiszereket, ezrt mindig takarjuk le, csomagoljuk be azokat. Nagyon kell vigyzni, hogy a kls s a srs vegeket a szabadban ne hagyjuk nyitva, mivel a mhecskk, a darazsak knnyen belereplhetnek, s ismtelt kortyols esetn a sznkba jutva a cspst kveten ggevizenyt okozhatnak. Az ajkak, a nyelv, a szj bels rsze s a garat 1-2 perc alatt tbbszrsre duzzad, feszl, s mechanikusan elzrhatja a leveg tjt. Ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz, az egyszerbb esetekben elegend egy injekci, azonban elfordulhat, hogy csak a krhzi ellts segthet, amikor a gygyszeres kezels mellett a lgutak biztostsra, vagy egy esetleges ggemetszsre is szksg lehet. A darzscsps igen nagyfok megterhelst jelenthet a beteg szmra, elfordult mr olyan eset is, amikor msodlagos betegsget szvinfarktus okozott. Ennek elkerlse vgett mindig legynk vatosak. Egy mhecske vagy darzs cspse, annak elhessegetse ders ltvny lehet a szemllnek, azonban az elszenvedjnek akr az letbe is kerlhet – ezrt nem rt komolyan venni!
|