Mosszer helyett baktriumfertzs
2010.01.16. 19:02
A genetikailag mdostott baktriumokkal megfertztt szvet kpes llegezni, s megemszti a szennyezdseket. Amerikai kutatk verejtkkel s testszaggal tpllkoz baktriumok ellltsval ksrleteznek.
Elkpzelhet, hogy hamarosan nem lesz tbb szksg nagymossra, s a mosszer- s mosgpgyrtk is lehzhatjk a rednyt. Amerikai kutatk szerint az ntisztul ruhadarabok a jv.
A University of Massachusetts kutati a selyemkr nvny rostjaibl ksztett fonalat a medza fluoreszkl festkanyagt termel genetikailag mdostott baktriumokkal fertztk meg. A mezei gyomnak szmt selyemkrt egykor textlik ellltsra hasznltk, de napjainkban is ksztenek selyemszlakat belle.
A ksrlet sorn a fonalat izzadsgcseppekkel itattk t, ez lett a baktriumok tptalaja. A kutatk a fluoreszcencia terjedsnek megfigyelsvel kvettk nyomon a mikrobk szaporodst a fonlon. Arra voltak kvncsiak milyen hossz ideig marad letben a baktriumkolnia. Azt tapasztaltk, hogy, amikor a tpanyagul szolgl izzadtsg, s a testszagrt felels fehrjk elfogytak, a mikrobk szaporodsa lellt, s a baktriumok nyugalmi llapotba kerltek. Majd tpllkhoz jutva jra aktivizldtak. A kutatst vezet Alex Fowler szerint egyb emberi vladk jelenlte tovbb fokozza a mikrobs ntisztulst.
A hajforg s a brlc-mintzat az embernl sem csak a klssgekrl nyjt felvilgostst. Klnbz fejldsi rendellenessggel szletett emberek, pldul a Down-krosok ujjlenyomatnak mintzata eltr az tlagtl, s szokatlan elhelyezkeds hajforgkkal is rendelkeznek.
|