A szuperegr hihetetlen ereje
2010.01.16. 06:28
Egy amerikai laboratriumban l egy szuperegr. Fradhatatlan, szexmnis, nem hzik s igen magas a vrhat lettartama. A kis llat minden tejestmnyhatrt tllp, s mindezt egy gninjekciak ksznheten.
Az egr hat rn keresztl fut a mkuskerekben fradtsg nlkl. Rengeteget eszik s nem hzik meg. llandan kszen ll a szexre s 50%-al tovbb l mint egy normlis egr. s mirt? Mert kapott egy injekcit. A clevelandi egyetem kutati egy gntechnikai forradalmat indtottak el. A doppingorvosok, doppingellenrk s teljestmnykutatk lenygzve szemllik a bioorvosls tanszk lakjt a Case Western Reserve Egyetemen.
Az llatka olimpiai cscsegrteljestmnyt produkl. Egy htkznapi laboregr a futpadon megkzeltleg egy km utn kimerlten rogy ssze. A szuperegr hatszor tbbet br. Richard Hanson professzor laborjban tbb ilyen egr nvekszik. Fiatal korukban mindegyikk kapott egy ksrleti injekcit, amely felntt korukra szuper teljestmnyre teszi ket kpess. Ezzel a hatssal eleinte nem szmoltak a biokmikusok.
Idkzben 500 egeret kezeltek hasonl mdon. Az egerek egsz nap bolha mdjra ugrndoznak, s mg a pulzusuk sem emelkedik. Az izomsejtjeikben Hansonk magas szmban talltak mitokondiumot, olyan sejtszervecskt, mely az energiaelltsrt felels. Idnknt a sejtekben tzszer annyi mtokondrium volt, mint egy normlis laboregr izomsejtjben.
A szuperegerek anyagcserje is egy lsportolhoz hasonlthat. Elssorban zsrsavakat getnek az energiatermelshez s rendkvl kevs tejsavat termelnek. Evs s ivs nlkl is t rn keresztl kpesek futni. Tizszer aktvabbak mint a htkznapi egerek s hosszabb ideig lek. A nstnyek hrom vesen is kpesek utdokat nemzeni, ami emberi lptkkel nyolcvan ves kort jelent. A hmek is jval aktvabbak ids korban mint a normlis egerek. Ezzel a tejestmnnyel a kutatk sem szmoltak.
Hanson csapatnak llatai egy genetikai manipulci alanyai, csakgy mint sok msik biokmai labor apr laki vilgszerte. Hanson csapaa egy meghatrozott gn hatst tesztelte, mely az emberi gnllomnyban is megtallhat. A gn egy enzimet, a PEPCK-C-t irnytja, mely elssorban a mjban s a vesben fellelhet.Az enzim pedig a test cukoranyagcserjt tartja rendben.
A kutatk egy trkk segtsgvel juttattk a gnt a szervezetbe, egy gynevezett "vruskomp" segtsgvel. Az injekcival az izomba adott vrus-gn keverk kzvetlenl a bels sejtekbe jutott s azonnal hatni ezdett. A teljestmnynvel s lethosszabbt hatssal azonban nem szmoltak a kutatk.
Klnsen zavarba ejt az, hogy a szuperegerek ellentmondanak az egyik termszeti trvnynek, miszerint a rendszeres koplals meghosszabbtja az letet. A szuperegerek sokat esznek, nem hznak s sokig lnek. A ksrlet egyenlre az ember szemszgbl nem annyira bztat: a gnterpia ugyanis gy tnik, az emberi izonsejtekben nem mkdik, nem beszlve a gnterpival kapcsolatos etikai krdsekrl.
A dopping-specialistk szerint mindennl jobban megmozgatja a fantzit a genetikailag tkletestett ember vzija. Ami azonban Hanson egereinek sikerlt, azt emberre mg soha nem rtk el, a gnmanipulcira alapozott dopping nem nvelte a teljestmnyt.
|