Vakmer vrusvadszok
2010.01.15. 23:21
- Rnk rontott valami - mondja dr. Bruce Gellin -, s nem tudjuk, mi az.
Gellin doktorra, az USA orszgos vdoltsi programjnak vezetjre most plyjnak legnehezebb erprbja vr. Feladata minden idk legnagyobb vakcina-ellltsi vllalkozsnak sszehangolsa egy mindeddig tisztzatlan nagysgrend fenyegetssel szemben egy alighogy elkszlt vakcina felhasznlsval, amelynek mellkhatsait egyelre vizsgljk.
Az szl, m fiatalosan knnyed epidemiolgus (a jrvnyos betegsgek specialistja) mgis feltnen gondtalannak ltszik. - Vletlenl sem ejten ki a szjn azt a szt, hogy nyugtalan - rulja el poln felesge, Sharon. - Inkbb gy fogalmaz: "Ez most rdekesnek grkezik."
A sertsinfluenza idn tavasszal robbant be a kztudatba, majd el is tnt az jsgok cmoldalrl. A sznfalak mgtt azonban orvosok s kutatk serege dolgozott meglls nlkl, mit sem trdve olyan kicsinysgekkel, mint a kialvatlansg vagy egyes esetekben a magnletkben bekvetkezett katasztrfk. Figyelemre mlt eredmnyeket rtek el: miutn prilisban flfedeztk a lakossg krben gyorsan terjed j krokozt, a tudsok hnapok alatt azonostottk a vrus sszes gnjt. A kzegszsggyi szakrtk s az illetkes hatsgok gy hatroztak, hogy vakcint kell kszteni, majd be is kell vetni. A gyrtk hozzfogtak tbb milli adag ellltshoz, s nknt jelentkezkn prbltk ki a ksztmnyt. Mindezt anlkl, hogy tudtk volna, mit hoz az sz s a tl, a tipikus influenzaidny.
- Nem volt kristlygmbnk - mondja dr. Gellin. - Be kell ltnunk, hogy lteznek ismeretlen tnyezk, mgsem odzhatjuk el a dntseket.
Hnapok ta jjel-nappal csrg s spol a mobiltelefonja, hvsok s szveges zenetek rkeznek Ausztrlibl, Eurpbl s az atlantai Szvetsgi Jrvnygyi Kzpontbl (CDC). Mindenki ugyanazokkal a problmkkal birkzik:
Idejben megrkezik-e az oltanyag? Mint minden influenza elleni vakcint, ezt is megtermkenytett tyktojsban lltjk el, de tojsonknt csak a szokott mennyisg egyharmada termelhet ki. A cl nem csekly, mintegy 160 milli amerikai beoltsa, m lehetsges, hogy oktber vgig ennl jval kevesebb adag vlik hozzfrhetv, holott addigra a tszszg emberek szles krben elterjeszthetik a krt.
Ha ksz a vdolts, vajon a nagykznsg szvesen fogadja-e? A sertsinfluenza prilisban megkongatta a vszharangot, mivel semmit sem tudtunk rla - a kutatk vgl megllaptottk, hogy serts-, madr- s emberi influenza vrusnak gnjeit tartalmazza -, s mivel Mexikra olyan kemnyen sjtott le, lezrtk az orszg fvrost. Mostanra azonban Amerikban s msutt sokan gy vlik, nem nagy a veszly. Hajlamosak gyanakvssal tekinteni a vdoltsokra, fleg azokra, amelyeket gyermekeknek s vrandsoknak sznnak. Az sszes terhessg akr 20%-a spontn vetlssel r vget, gy nem ktsges, hogy egyes kismamk elvetlnek majd a beolts utn is. Vajon az emberek az effle problmkat a vakcina szmljra rjk majd?
Kezddik a hajsza
A vilgjrvny egszen rtalmatlannak indult. Az USA hadiflottjnak egszsggyi szakemberei prilisban jelentettk a CDC-nek, hogy San Diego krzetben egy gyermek ismeretlen vrussal fertzdtt. A vrusminta laborokon keresztl jutott el a CDC-be, ahol megllaptottk, hogy sertsinfluenza. - Eleinte nem tulajdontottunk neki nagy jelentsget - emlkszik vissza dr. Nancy Cox, a CDC influenzarszlegnek vezetje.
Megszoktk, hogy idnknt sertsinfluenzval fertzdtt egynekrl rkezik hr. Csakhogy korbban az rintett szemlyek szinte kivtel nlkl vagy sertst tartottak, vagy pldul mezgazdasgi killtson kerltek disznk kzelbe. A fira egyik sem illett. - Ezt rdekesnek talltuk, de semmi tbb - mondja dr. Cox.
A flotta kutati majdnem ezzel egyidejleg egy msik fertzsre is bukkantak, ezttal egy kilencves kislnyra Kaliforniban, a mexiki hatrhoz kzeli Brawley-ban. sem rintkezett soha sertsekkel.
A kaliforniai esetek vizsglata mg javban folyt, amikor titokzatos jrvny trt ki a sokmillis Mexikvrosban. - Egy hnapon t minden ldott nap 35-50 pciens fordult a srgssgi osztlyunkhoz lgzszervi panaszokkal - idzi fel az esemnyeket dr. Javier Romo-Garcia, a Lgzszervi Megbetegedsek Nemzeti Intzetnek munkatrsa.
A trtnet kt szla prilis 23-n jszaka, egy tavaszi zivatar kzepette fondott ssze. A mexiki egszsggyi szakemberek korbban elkldtk pcienseik vrusmintit a CDC-nek, s Cox doktorn ppen a mexikvrosi kollgknak telefonlt. Ahogy a laboratriumi mszerekbl elkgyzott a vruselemzs adatsora, a doktorn leolvasta az eredmnyeket, azok pedig megegyeztek a nhny nappal azeltt ltottakkal, teht a mexikiakat ugyanaz a vrus tmadta meg, amelyik kaliforniai gyermekeket fertztt meg. j, letveszlyes vrus szabadult r az emberisgre.
De az az jszaka tovbbi megrzkdtatst is tartogatott. - Mihelyt befejeztem a hvst, ismt csengett a mobilom - mesli dr. Cox. - A lnyom keresett. Azt hittem, csak azrt idegesek a frjemmel, mert nem mentem haza vacsorra, de kiderlt, hogy villm csapott a hzunkba.
Cox doktorn hazasietett, de hiba. Csaldjval tehetetlenl nzte, hogyan vlik az otthona a lngok martalkv.
Msnap dleltt mg fstszag ruhban bonyoltott le konferenciahvsokat. - Lesjtott a szerencstlensg - mondja -, de tlltottam az agyamat, hogy a felteheten kibontakoz vilgjrvnyra sszpontostsak.
Tennivalk
A kzegszsggyi hatsgok vek ta kszltek erre a pillanatra. Az atpusos tdgyullads (SARS) 2003-as jrvnya rbresztette az illetkeseket, mekkora krokat okozhat egy gyorsan terjed betegsg a gazdasgban s az emberek mindennapi letben. Az influenza pedig mr sokkal rgebben is bebizonytotta veszedelmes kpessgeit. Az 1918-19-es spanyolntha, amelyet az rott trtnelem legslyosabb vilgjrvnynak tartanak, becslsek szerint sszesen 50 milli ldozatot szedett. Dr. Cox influenza-munkacsoportja teht az vek sorn ms kzegszsggyi szervekkel karltve jelents kszleteket halmozott fl vrusellenes szerekbl, s a fertzs villmgyors kimutatsra alkalmas, korszer eszkzkkel ltta el a jrvnygyi llomsokat, kztk azt a San Dieg-it, ahol az els egyeslt llamokbeli esetet szleltk. Riadgyakorlatokat hajtottak vgre klnfle vszforgatknyvekhez. Most mindez lesbe fordult.
Hamarosan nyilvnvalv vlt, hogy sertsinfluenza esetn a hallozsi arnyszm semmivel sem magasabb, mint a szokvnyos venknti influenzban. Egyelre mgsem lltja senki teljes biztonsggal, hogy elkerltk a csapst, s senki sem siet lefjni az oltsi kampnyt. Hogy mirt nem? Mert a tudsok megtanultk, hogy influenza-vilgjrvnyok lefutst illeten balgasg jsolgatsba bocstkozni. Olyannyira, hogy a kutatk krben ismeretes egy monds, jegyzi meg dr. Michael Shaw, aki dr. Cox irnytsa alatt a CDC influenzalaborjt vezeti: - "Aki ltott egy vilgjrvnyt, nos, az egyetlenegy vilgjrvnyt ltott."
A legkomorabb forgatknyv nemcsak a sertsinfluenzt foglalja magban, hanem a H5N1 madrinfluenza-vrust is, amely 1997 ta parzslik zsiban - s az esetek kzel ktharmada hallos kimenetel. Elterjedst eddig korltozta, hogy nem knnyen jut t egyik emberrl a msikra. m ha egy llat egyidejleg fertzdik meg serts- s madrinfluenzval, akkor eleven kevertgelyknt viselkedhet; a vrusok gneket cserlhetnek, s olyan szuperkrokoz jhet ltre, amely egyrszt olyan letveszlyes, mint a madrinfluenza, msrszt olyan knnyen terjed, mint a sertsinfluenza. Br ez szerencsre nem valszn, az influenzavrus nem szorul gncsereberre ahhoz, hogy veszlyesebb vljon. Az 1918-as vilgjrvny vrusa kezdetben csak enyhe lefolys megbetegedst okozott, de olyan vltozsokon ment t, amelyek kpess tettk arra, hogy egykettre kioltsa addig egszsges emberek lett.
A washingtoni kormny ezrt vllalta, hogy csaknem ktmillird dollrt klt vakcinra. Ez az egyetlen vlasztsi lehetsg, hacsak nem akarja lbe tett kzzel remlni a legjobbakat. A kzegszsggyi szakemberek tudjk, hogy ms hasznos clokra is fordthatnk azokat a dollrmillirdokat, de mg ha a vrus csak annyira veszlyes marad, mint a szokvnyos venknti influenza, akkor is tbb ezer amerikai hal bele. s a vakcinaszakrtk mg egy jelents elnyt ltnak a sertsinfluenza-kampnyban: megersti a vakcinagyrtst, amely igencsak rszorul a segtsgre.
Az oltanyag-termels mindig is a gygyszeripar mostohagyereknek szmtott. ltalban nem kecsegtet buss bevtellel, hiszen csak egy-kt adag szksges a vdettsg biztostshoz, mg pldul a cukorbetegsghez hasonl problmk miatt naponta kell orvossgot bevenni. s mikzben az emberek hangosan kvetelik azokat a szereket, amelyek kikrljk ket nyavalyikbl, a vdoltsokra sokszor gyet sem vetnek - mrmint amg slyos jrvny nem tnik fel.
A hatalmas tkeinjekci azonban segthet meggyzni a gygyszergyrtkat, hogy rdemes oltanyaggal foglalkozniuk. Az sszetett gyrtsi elkszletek ksbbi vllalkozsok prbameneteknt szolglhatnak. Ez dvs dolog, mert a szakemberek tisztban vannak azzal, hogy elbb-utbb valban veszedelmes vrussal kerlnk szembe. Amikor pedig ez bekvetkezik, hlsan vesszk majd tudomsul, hogy az emberisg kpes vdoltssal megvni magt.
T TANULSG A MLTBL
Gyakorlatilag megjsolhatatlan, hogy egy influenzavrus milyen knnyen jut majd t egyik emberrl a msikra, s milyen mrtkben krostja az egszsget. A trtnelem mindazonltal hasznos tmpontokat nyjt. me, ngy letment mltbli tanulsg:
AMI BEVLIK: Bezrsok, tilalmak
Az 1918-19-es spanyolnthajrvny hrom hullmban sprt vgig a vilgon, s kzel 50 milli emberrel vgzett. Minneapolisban s Milwaukee-ban azonban a hallozsi arny kevesebb mint a fele volt olyan vrosoknak, mint Baltimore, Boston s San Francisco. Egyik ok: a kzpnyugati nagyvrosok elklntettk a betegeket, bezrtk az iskolkat s a templomokat, betiltottk a nyilvnos rendezvnyeket. Ugyanakkor a philadelphiai illetkesek hazafias megfontolsbl visszautastottk, hogy betiltsk a gylseket, felvonulsokat, s a helyi lapok lekicsinyeltk az influenza slyossgt. Ennek kvetkeztben az USA vrosai kzl Philadelphiban volt a legmagasabb a halandsg. Az effajta intzkedsek termszetesen nehzsgekkel jrnak: az iskolk bezrsa sok szlt knyszerthet arra, hogy tvol maradjon a munkahelyrl, s ez megterheli a gazdasgot. Az amerikai hivatalos szervek azt tancsoljk, hogy ha a vrus nem vlik agresszvabb, az iskolk a lehet legtovbb tartsanak nyitva.
Megszvlelend Krdezze meg gyermeke iskolaigazgatjt, milyen esetben zrjk be az intzmnyt, s kszljn fel. Szksg esetre tervezzk meg bartaival a kzs gyermekfelgyeletet; beszljen fnkvel, nem vgezheti-e otthon a munkjt.
AMI BEVLIK: A gyermekek korai beoltsa
Ki kap influenzaoltst? Termszetesen az ids emberek. Vdelmk fokozsnak fontos eszkze azonban az is, ha beoltjk gyermekeiket s unokikat. Az idsebbek szervezete ugyanis nem reagl elg hatkonyan a vakcinra, ezrt az csak rszleges vdelmet nyjt. Ugyanaz a vakcina a fiatalokban sokkal ersebb immunitst alakt ki. Radsul a gyerekek msoknl inkbb vlnak szrevtlen hordozkk, gy a tnetek megsznse utn mg akr tz napig tadhatjk a vrust.
Megszvlelend Akkor is rdemes beoltatnia a csaldjt, ha az influenza vrhatan enyhe lefolys lesz, mr csak azrt is, mert egyes vilgjrvnyoknl a msodik hullm ldklbbnek bizonyult, mint az els. A CDC azt prtolja, hogy a gyermekek s a fiatalok az elsk kztt kapjk meg a "vilginfluenza" elleni oltst. Szintn elnyt lveznek az idlt betegsgekben, gy diabteszben s szv- vagy td-rendellenessgekben szenvedk, tovbb a terhes nk, mivel a szvdmnyek ket fokozottan veszlyeztetik.
AMI BEVLIK: A kicselezhetetlen vdolts
Azoknak a szervezetben, akik megkapjk az influenzt, ellenanyagok termeldnek, s ezek oltalmat adnak nekik, ha a ksbbiekben ugyanazzal a vrussal tallkoznak. A vrus azonban fokozatosan mutldik, olykor annyira, hogy ismt megfertzi az rintetteket. A virolgusok s jrvnytani szakemberek ezrt llandan lpshtrnyban vannak. Februrban megjsoljk, mely vrustrzsek lesznek forgalomban sszel, s a gygyszergyrtk vakcinkat ksztenek, hogy e konkrt trzsekkel szemben vdettsget knljanak. hatatlanul elfordul, hogy az elrejelzsek tvesnek bizonyulnak. - risi elnyt jelentene egy univerzlis vakcina - mondja dr. E. John Wherry, a philadelphiai Wistar Intzet munkatrsa olyan oltanyagra utalva, amely veken t oltalmat nyjtana, mivel a vrus olyan rszeit venn clba, amelyek vltozatlanok maradnak. is ilyen vakcina kidolgozsra trekszik. Ehhez mg hossz utat kell megtenni, de rszleges megolds taln mr rendelkezsre ll. Ha a vakcint adjuvnssal (hatsjavtval, az immunrendszert serkent anyagok keverkvel) egsztik ki, a jelek szerint influenzavrusok egsz sora ellen nyjt vdettsget. Teht mg ha
a vrus mutldik is, az adjuvnssal beadott oltanyag akkor is vdpajzsot jelenthet.
Megszvlelend gy tnik, hogy valamifle termszetes keresztvdettsg rvnyesl ennl a vrusnl: mintha a 60 felettieket nem nagyon fertzn. Egy korbbi influenzafertzs nyomn az immunrendszerk megtanult vdekezni a jelenlegi ellen. A vdelem legjobb mdszere a gyakori kzmoss, s igyekezzen eleget aludni, jt tesz az immunrendszernek.
AMI BEVLIK: A mellkhatsok kutatsa
Egy 1976 novemberi estn a 39 ves June E. Roberts hirtelen gy rezte, mintha elgmberedtek volna az ujjai. Msnap reggel a virginiai teniszoktat nem brt flkelni az gybl. Tbb mint egy hnapon t nem tudta mozgatni a vgtagjait, mg a szemt sem volt kpes behunyni. Lassacskn flplt, de teniszezni soha tbb nem tudott. Guillain-Barr-szindrma lpett fl nla, olyan rendellenessg, amelyben az immunrendszer ltal termelt ellenanyagok a beteg idegrendszert tmadjk meg. Az influenza elleni vdolts vltotta ki. Nem tudni, mirt, de a tnetegyttes tbb mint 500 embert rintett. Vagyis: a vdekezs mindig kockzattal jr.
Megszvlelend A CDC intenzven kutatja a vakcina lehetsges htultit, hogy gyorsan szlelhesse az elre nem ltott veszlyeket. A szakrtk szerint azonban az influenza elleni vakcink ritkn idznek el slyos mellkhatsokat, ilyesmi a mostani esetben sem vrhat. Konkrtan Guillain-Barr-szindrms esetekre sem szmtanak, mert a sertsinfluenza-vrus jelentsen eltr attl, amelyhez 1976-ban kszlt vakcina.
AMI BEVLIK: Helyi ellenrzs
Habr a CDC s az Egszsggyi Vilgszervezet sokat beszl arrl, miknt kell reaglni az influenzra, az igazi dntseket a helyhatsgok hozzk majd meg. - Az Egyeslt llamokban minden helyben zajlik - mondja dr. David Spencer, a CDC volt igazgatja. - A dolog rnyoldala: gy valsznleg egymsnak ellentmond tancsokat kapunk.
Megszvlelend Vegyen mly llegzetet, s kszljn fel nmi zrzavarra. Hasznos felvilgostst ad pldul az eum.hu/uj-influenzavirusrol weboldal.
|