Tizenhrom dolog, amit eddig nem tudott a nvekv testslyrl
2010.01.06. 05:11
Steven Blair "kicsi, kvr, kopasz fick"-nak mondja magt. 165 centijvel s 90 kiljval azonban jval egszsgesebb is lehet, mint sok, nla magasabb s vkonyabb frfi. Heti 40 kilomtert fut, naponta 5-8-szor fogyaszt gymlcst s zldsget, kerli a feldolgozott s zsros lelmiszert. A Dl-Karolina Egyetem testedzs-tudomnyi s epidemiolgiatanraknt Blair az l pldja annak, hogy sokan nem tehetnek a tlslyrl. Szakterlete fejldsnek nyomn azonban kezdi megrteni, mirt. Kiderlt ugyanis, hogy a gnek, a hormonzavarok, st mg vrusfertzs is szerepet jtszhatnak az elhzsban. A kevesebbet evsnek s a tbbet mozgsnak valjban nincs olyan sok kze a fogyshoz, mint gondolnnk. - Ez mind ellentmond annak, amit az emberek tudni vlnek - mondja Blair. - Ha ltszik valakin, hogy tlslyos, knny azt mondani, hogy bizonyra nem prblkozik, nyilvn lusta, de sokszor nem gy van. Anyaggyjt csoportunk ttekintette a legjabb felmrseket, megkrdezte az elhzskutatsban len jr szakorvosokat, s meghallgatta a testslyuk megrzsrt kzd nk s frfiak tapasztalatait. me, a legjabb (s sokszor vratlan) llspontok.
1. Valban genetikaiAmikor a kutatk felfedeztk egyes dundi egerekben, egyszeren dagignnek neveztk. vekkel ksbb, amikor a 2-es tpus cukorbetegsgre val fokozott fogkonysg jeleit keresve vizsgltk t az emberi gntrkpet, a dagign (amelyet azta tapintatosabban FTO-nak neveznek) ott is felbukkant, s az egyik varinsa egyrtelmen fokozza a tlsly kockzatt. Kiderlt, hogy azok, akiknl mind a kt kromoszmn ez a gnvarins volt jelen, negyven szzalkkal hajlamosabbak a cukorbetegsgre, s hatvan szzalkkal nagyobb valsznsggel elhzottak azokhoz kpest, akik egyltaln nem hordoztk ezt a varinst. Akikben csak egy gnvarins volt, azoknak is nagyobb volt a testslyuk. A kutatk jabban azt felttelezik, hogy a kvrsget nagyon sok gn s gnvarins befolysolja. - Elkpzelhet, hogy akr szz is lehet bellk - mondja dr. Claude Bouchard, a Louisiana llami Egyetemhlzat Pennington Orvosbiolgiai Kutatkzpontjnak gyvezet igazgatja -, s mindegyik tesz nhny dekt ide, nhny kilt amoda. A npessg 16 szzalka kt pldnyban, mintegy fele pedig egy pldnyban hordozza az FTO kvrsgre hajlamost gnvarinst. Napjainkban a kutatk azt felttelezik, hogy az elhzst esetleg elsegt ms gnek hatsa az FTO-hoz kpest csekly. A j hr? - Az rkltt hajlam nem szksgkppen hallos tlet - mondja Bouchard. A rendszeres testmozgs cskkentheti a kockzatot.
2. Egyeseknek tbb a zsrsejtjkVannak, akiknek ktszer annyi zsrsejtjk van, mint ms embereknek, mondja dr. Kirsty Spalding, a stockholmi Karolinska Egyetem munkatrsa. Ha valaki lead (vagy felszed) nhny kilt, vltozatlan marad a zsrsejtjek szma. Ezek a sejtek llandan arra vrnak, sz szerint kihezve, hogy feltltdjenek. (S ha ez mg nem volna elg, a tlslyos s elhzott emberek zsrsejtjei sejtenknt is tbb zsrt is tartalmaznak.) Sokan rtak Spaldingnak arrl, hogy mennyire ktsgbe ejtettk ket kutatsi eredmnyei. Spalding azonban azt mondja, az eredmnyek azrt nem annyira rmesek. gy vli, jobb, ha az embernek tbb zsrsejtje van, mint ha kevesebb, de olyan, amelyik tlsgosan sok zsrt tartalmaz s megnagyobbodott. (Az j kutatsi eredmnyek arra utalnak, hogy akiknek ilyen van, hajlamosabbak az elhzssal sszefgg betegsgekre.) Teht a zsrsejtek szmt nem tudjuk cskkenteni ugyan, de tudunk tenni azrt, hogy kicsik maradjanak.
3. Az anyagcsere megvltoztathatEgy msik skandinv kutatcsoport azt nzte meg, mi trtnik sejtszinten, amikor hzunk. Dr. Kirsi Pietilainen, a Helsinki Egyetemi Kzponti Krhz tpllkozstudsa olyan ikerprokat vizsglt, akik kzl az egyik kvr, a msik sovny volt, s felismerte, hogy a nagyobb testtmeg ikrek zsrsejtjeiben olyan anyagcsere-vltozsok kvetkeztek be, amelyek nehezebb tettk a zsr elgetst. Pietilainen kutatcsoportja azt felttelezi, hogy mr t kil slygyarapods is lasstja az anyagcsert, s beletaszt bennnket az rdgi krbe: minl tbbet hzunk, annl nehezebb a kilkat leadni. Hogyan lehet ebbl kitrni? - Minl tbbet tudok meg a tmrl, annl inkbb meggyzdsem, hogy tbbet kell mozognunk - mondja Pietilainen, aki maga is dundi kislny volt. Mostanban rendszeresen fut, s normlis a testslya.
4. A stressz hizlalA legnyilvnvalbb az telt a szjba szindrma: a stresszt elidz krlmnyek - a bankhitel, a fnk - azt vltjk ki bellnk, hogy sznhidrtban gazdag nassolnivalkat kvnunk meg, amelyek aztn megnyugtatnak. (Amikor a kutatk egy ksrlet sorn megvontk a magas sznhidrttartalm telt stresszes egerektl, felszktt azok stresszhormonszintje.) A stresszhormonok a zsr elraktrozst is fokozzk. Korai seinknek a vzhiny vagy a kzeled tigris okozott stresszt, s energiatbbletre volt szksgk az lelmiszerhiny tllshez vagy a harci kpessg fenntartshoz. Ma l helyzetben r bennnket a stressz, s a fel nem hasznlt kalrik derktjon rakdnak le. Hogy visszanyerhessk normlis testslyunkat, a rendszeres testedzsen kvl idt kell szaktani a stresszoldsra is, legyen az jga vagy csaldi krben eltlttt rtkes id.
5. A mama hasban eldl a sorsunkAz anya ltal elszvott cigarettk nvelik a kis szletsi sly kockzatt, a szeszes ital pedig krosthatja a baba agyt. Akkor az egszsgtelen telek ugyan mirt ne okoznnak ugyangy krokat? Egyre tbb kutatsi eredmny tmasztja al, hogy a mg szletsnk eltt elfogyasztott cukros s zsros telek pontosan ezt teszik. Egy rgcslkon vgzett penningtoni ksrlet azt mutatta ki, hogy a tlslyos nstnyek glukzszintje magasabb, s tbb szabad zsrsav kerl t a magzatba, mint a norml slyakban. Ezek a molekulk olyan fehrjk felszabadulst serkentik, amelyek felborthatjk a fejld agyban az tvgy s az anyagcsere szablyozsrt felels rendszereket. Ami rvnyes az egerekre, gyakran rvnyes az emberekre is. A New York Downstate Orvostudomnyi Kzpont llami Egyetemnek orvosai az desanyjuk kvrsg elleni gyomorbypassmttje eltt szletett gyerekeket hasonltottak ssze a mtt utn szletett testvreikkel. Mint vrhat volt, a nk testslya kisebb volt a mtt utn, de a gyermekeik is feleakkora valsznsggel voltak tlslyosak. Mivel a testvreknek hasonl a gnllomnyuk, a kutatk a slyklnbsgeket a mhben uralkod viszonyok megvltozsnak tulajdontottk. Leend kismamk, figyelem: helyes tpllkozssal mr szletsk eltt elnys helyzetbe hozhatjk gyerekket.
6. Aludjon tbbet, adjon le tbbetAmikor a betegek felkeresik dr. Louis Aronne-t, az amerikai Elhzs Trsasg korbbi elnkt (akinek a kzelmltban jelent meg knyve az hezs nlkli fogysrl), az alvsi szoksaikat ugyangy felmrik, mint az tkezsket. Ha a beteg ht-nyolc rnl ltalban kevesebbet alszik, dr. Aronne a legjabb dita vagy gygyszer helyett inkbb tbb alvst javasol. Mint mondja, aki tbbet alszik, "annak kifejezettebb lesz a teltsgrzete, s spontn lead kilkat". Mirt? A Chicagi Egyetem kutati arrl szmoltak be, hogy az alvsmegvons felbortja a hormonlis egyenslyt, elidzi a jllakottsg rzett kelt leptin szintjnek cskkenst s az hsget kivlt grelin szintjnek nvekedst egyarnt. Ennek kvetkeztben azt hisszk, hogy hesek vagyunk, holott nem vagyunk azok, teht esznk. Valjban az alvs az elhzs elleni kzdelem legolcsbb s legegyszerbb mdja.
7. A hzastrs testslya szmtAmikor Jodi Dixon 195 centis, 150 kils frje lefogyott 57 kilt, az asszonyban vegyes rzsek kavarogtak. mindig vigyzott a testslyra s sportolt, s mindig igyekezett rbeszlni a frjt, hogy mozogjon tbbet. Az orvosltogat Mort mindig a trsasg lelke volt, mondja a felesge, a New Jersey-beli Freeholdban l 43 ves, ktgyermekes asszony. De amikor lefogyott, minden ms lett. - Frfiak s nk egyarnt sereglettek kr, vonzotta ket a karizmja - emlkszik vissza Jodi. - Fltkeny lettem. - Az asszony evssel vigasztalta magt, s kilenc kilt hzott, mieltt elsznta magt a cselekvsre. Kerkprozni kezdett a frjvel, s rszt vett egy ditaprogramban. Idvel is lefogyott 13,5 kilt, s a szmot nvelni akarja. Dixon a hzst s a fogyst is a fltkenysg szmljra rja. A kutatsi eredmnyek azt mutatjk, hogy a slygyarapods s -veszts "fertz" lehet. A New England Journal of Medicine-ben megjelent tanulmny szerint ha az egyik hzastrs elhzott, a msik 37 szzalkkal nagyobb valsznsggel szintn elhzik. A kutatk arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy az elhzs trsas kapcsolatok tjn is terjed. A lefogys is ragadsnak ltszik, legalbbis a csaldon bell. Amikor Jodi Dixon elkezdett fogykrzni, szintn tlslyos idsebbik lnya kvette a mamja egszsges szoksait, s leadott 18 kilt.
8. Hapci! Vrus is okozhat elhzstAz adenovrusok a fels lgti problmktl az emsztrendszeri bajokig szmos betegsget okoznak. Hogy a hzshoz is van kzk, azt a Wisconsin Egyetem kutati bizonytottk be, akik csirkket oltottak be a vrusokkal, s azt talltk, hogy nhny adag vrus felhizlalta ket. A kamleonhoz hasonlan tvltozni kpes ssejtek is zsrsejtekk alakultak t, miutn a vrusokkal megfertzdtek. - A jelek szerint a vrus nveli a zsrsejtek szmt a testben, hatsukra a sejtek zsrtartalma is n - mondja dr. Nikhil Dhurandhar, aki Penningtonban a fertzsekkel s az elhzssal foglalkozik. Az embereken vgzett vizsglatok, kztk az ikrek sszehasonltsa, arra utalnak, hogy az elhzott embereknl valban nagyobb a valsznsge, hogy egy bizonyos vrus, az adenovrus-36 elleni antitestek megjelennek a vrben. Az influenza ellen mr van olts. Az elhzs elleni vakcina lesz a kvetkez lps? Egyelre tl mersznek tnik, de "ugyanezt mondtk a mhnyakrkrl is", teszi hozz Dhurandhar.
9. Valban kialakulhat dessgfggsgBr az teltl nem alakul ki olyan fggsg, mint a kokaintl vagy az alkoholtl, de a kutatk az utbbi vekben nhny nyugtalant hasonlsgot talltak. Amikor a philadelphiai Monell Chemical Senses Kzpontban a ksrleti alanyoknak olyan telek nevt mutattk, amelyeket szeretnek, az agyukban ugyanazok a terletek aktivldtak, mint a drogfggknek. A New York llambeli Uptonban mkd Brookhaven National Laboratory kutati szerint erre a dopamin, a motivltsggal s az rmmel sszefggsbe hozott hormon a magyarzat. Ha az elhzott embereknl bizonyos agyterleteken kevesebb a dopaminreceptor, valsznleg tbb telre van szksgk az rmrzet elrshez.
10. A flgyullads krosthatja az zlelbimbkatA Florida Egyetemen, Linda Bartoshuk zlelslaboratriumban a kutatk vek ta azt vizsgljk, mirt hajlamosabbak a hzsra azok az emberek, akik kevsb intenzven rzik az telek zt. Derek Snyder kutat gy vlte, lehet, hogy a hinyz lncszem a kzpflgyullads. 6584 krdv feldolgozsa utn a kutatcsoport azt llaptotta meg, hogy azoknak a 35 v felettieknek, akik tbbszr estek t kzpflgyulladson, csaknem ktszer akkora az eslyk az elhzsra. A tovbbi krdsekre adott vlaszokbl kiderlt, mirt. A korbban kzpflgyulladson tesettek valamivel hajlamosabbak az dessgeket s a zsros teleket szeretni - taln azrt, mert az itt fut hetes agyideg krosodsa miatt magasabb lett az des s zsros zrzkel kszbk. Ha n olyan tlslyos felntt, aki slyos kzpflgyulladson esett t gyerekkorban, rdemes volna figyelmet fordtania az telek zre s llagra. Valsznleg mr az is elegend volna az egszsgesebb tpllkozshoz (s testslya cskkentshez), ha pldul cukorka helyett gymlcst, vaj helyett olvaolajat fogyasztana.
|