Mindenki mskpp alszik
2010.01.06. 05:07
Msutt a vilgban a mienktl nagyon eltr mdon szundiklnak. Van-e valami, amit e tren tanulhatunk tlk?
Ha n lmos egy munkanap dlutnjn, nagy valsznsggel knyszertenie kell magt az bren maradsra. Ha viszont Spanyolorszgban tr r nre a szundiklhatnk, ott btran elvonulhat sziesztzni, mivel ott annak hagyomnya van.
Az adott kultra legalbb annyira befolysolja, hogy mikor alszunk, mint a biolgia - s a Fld klnbz pontjain rendkvl eltrk a szoksok. Ha pldul valakinek Kenya egyes szaki vidkein kszl lecsukdni a szeme egy megbeszls kzben, senkinek szeme se rebben, ha az illet be is hunyja. Dr. Carol Worthman antropolgiaprofesszor s az atlantai Emory Egyetem sszehasonlt Humnbiolgiai Laboratriumnak igazgatja arrl mesl, amikor ltta a gabra psztortrzs vezetit fontos gyeket megbeszlni. - Egyszer csak egyikk a fejre hz valami textlit, s elalszik - mondja. - Nlunk ez elbocstst vonna maga utn, de ott nem olyan szigorak a hatrok a mikor lehet elaludni, s a mikor nem kztt.
Sok orszgban ez a rugalmassg gyermekkorban kezddik, mert a gyermekek llandan a szleikkel vannak. Pldul sok Bali szigeti spiritulis rtus jszaka zajlik s hajnalig tart: a gyerekek s a felnttek akkor alszanak el, amikor szksgt rzik, a kisbabk pedig megtanulnak lrma s zene kzepette elszundtani, mely kpessgket felnttkorukig megrzik.
A Nyugat s a vilg ms rszei kztti egyik legfbb klnbsget az jelenti, hogy egytt alszunk-e, vagy kln. j-Guinea s Indonzia egyes kzssgeiben pldul a llek megvsa rdekben alszanak egytt az emberek. - gy tartjk, hogy amikor alszunk, tlpnk a szellemvilgba, de visszahznak azok, akikkel vagyunk - magyarzza Worthman. - Aki egyedl alszik, esetleg fel sem bred.
Gilda Morelli, a Boston College antropolgusa, sszehasonltotta az Egyeslt llamok nyugati rszn l s a guatemalai maja indin szlk altatsi szoksait. A maja babk jjel-nappal egytt vannak az desanyjukkal, az htukon vagy lkben alszanak el, mikzben az amerikai szlk hlruhval, altatdalokkal, frdssel s elalvs eltti meskkel rtuss formltk az elalvst - s gyakorta szembeslnek az gyba bjs elleni hangos tiltakozssal.
Jodi Mindell, a philadelphiai St. Joseph Egyetem pszicholgiatanra, a Johnson’s tmogatsval vezetett egy felmrst, amelyben csaknem harmincezer hrom v alatti gyermek alvsi szoksait elemeztk. A korai eredmnyek szerint az zsiai orszgokban l gyermekek 86 szzalka alszik a szlei hlszobjban, mg a fleg az europid rasszhoz tartozk lakta orszgokban csupn 22 szzalk.
Ennek egyik hatsa, hogy mivel a dnten europidok lakta orszgokban estnknt hamarabb fektetik le a gyerekeket, hosszabb ideig alszanak, mint az zsiai orszgokban l gyerekek. - Az okok egy rsze nyilvnvalan kulturlis - mondja Mindell. - Egy ausztrl orvos mondta, hogy "Itt nincs mit csinlni fl nyolc utn", s az emberek ezrt fektetik le a gyermekeiket korbban.
Ugyanakkor Japnban s Koreban a csemetk addig nem bjnak gyba, mg a papa haza nem r. Arrafel lltlag szmottev az alkoholfogyaszts - a frfiak gyakran isznak munka utn -, gy ltalban este 10.30-11 eltt ritkn rnek haza, s a gyerekeik addig nem fekszenek le.
Morelli megllaptsai egybevgnak ezzel. - Azokban a kzssgekben, ahol n dolgozom, a gyerekek szerves rszei a felntt vilgnak. Csak a nyugati orszgokban rzik gy, hogy a kicsiknek a szleiktl kln kell aludniuk, s htkor mr gyban kell lennik, mert "ignylem, hogy a frjemmel/felesgemmel tlthessek idt".
Az angol s amerikai csaldok tagjai valjban csak az ipari forradalom idejn kezdtek el kln aludni, s 1920 krl vlt igazn kvnatoss, hogy a kicsik egyedl aludjanak. E vltozsnak tbb lehetsges magyarzata van. A tbbszobs laksok csak az elmlt ktszz vben vltak megszokott az tlagemberek szmra. Vannak olyan elmletek is, amelyek az egyhzi nyilatkozatokkal hozzk ezt kapcsolatba a bujasg s olyan esetek trgyban, amikor az anyk gyns kzben azt lltottk, hogy alvs kzben vletlenl fulladt meg a gyermekk, holott a nyomor miatt szndkosan fojtottk meg. Msok egyszeren azzal hozzk sszefggsbe, hogy az angol s amerikai trsadalom nagyra rtkeli a fggetlensget.
Az egytt alvs azonban valsznleg egszsgesebb. A kzelmltban vgzett vizsglatok arra utalnak, hogy a szl s a gyermek kzelsge elsegti a babk lgzsnek s testhmrskletnek szablyozst, s taln nmi vdelmet knl a hirtelen csecsemhall szindrma ellen. (Angliban ez id szerint azt ajnljk, hogy a babk hat hnapos korig a htukon aludjanak a szleik szobjban lv kisgyban. A csecsem szli gyban val altatsa viszont egyes felmrsek szerint fokozza a kockzatot.)
Az ghajlat is befolysolja alvskultrnkat. John Whiting antropolgus kimutatta, hogy a fejld vilgban a frfiak s nk azokon a helyeken szoktak egytt aludni, ahol a hmrsklet rendszeresen 10 Celsius-fok al esik. A hmrskleten kvl azonban a fny is szerepet jtszik.
Biolgiai rnk adott idszakot r el az alvsra: a bestteds serkenti a melatonin nev hormon termelst, amely lmossgot vlt ki. A hajnalban ersd fny hatsra cskken a melatonin ellltsa, s nvekszik a kortizontermels, ami nveli a vrnyomst s a vrcukorszintet, teht berebbek lesznk. Ez remekl mkdik az Egyenlt menti vidkeken, ahol az jszaka gyorsan ksznt be s mlik el, tovbb az jszakk egsz ven t ugyanolyan hosszak. A sarkvidkekhez kzelebb azonban ez mskpp van.
Az edinburgh-i Alvskzpont igazgatja, dr. Chris Idzikowski eltlttt nmi idt Lappfld fagyos tjain, ahol vszakonknt nagyok a klnbsgek a fny mennyisgben. - A tl, azaz a hosszabb jszakk bekszntvel az emberek hajlamosak az alvst kt rszre osztani. Alvszavarnak is nevezhetnnk, de valjban alkalmazkods ez ahhoz, hogy tbb idt tltsenek az gyban. - Mostanban a finnek egy rsze fnydobozokat hasznl a fnymennyisg kiegyenltsre s az alvsid llandstsra.
A mestersges fny hinya azt jelentette, hogy a nyugat-eurpaiak tbbsge mg ktszz vvel ezeltt is valsznleg hasonl mdon tlttte az jszakt. Roger Ekirch trtnsz szerint az iparosods eltti idkben az emberek nhny rn t "els lmot" aludtak, amelyet brenlti, "figyel" peridus kvetett, amikor egy-kt rn t imdkoztak vagy beszlgettek, aztn egy "msodik" vagy "reggeli" alvsidszak kvetkezett. A vilg egyes rszein, ahol nincs mestersges fny, az emberek a sttsg idejn ltalban tbbszr elalszanak s flbrednek, nincs lland alvsid.
Az elektromos vilgts azt jelenti ugyan, hogy a nyugatiak akkor dolgozhatnak s jtszhatnak, amikor akarnak, de ennek a nappali alvs, a szieszta hagyomnyra semmilyen hatsa nem volt. Nmely kultrkban mindmig ragaszkodnak ehhez a tradcihoz, mely eredetileg az ghajlathoz val alkalmazkods volt, vagyis a legmelegebb idszakban alszanak, s a hvsebb rkban, a nap elejn s vgn dolgoznak. Ez gondot okozhat azoknak, akiknek az letritmusba nem illik bele a dlutni pihen.
- Egy Barcelonban rendezett konferencin a frjem azt tapasztalta - mesli Morelli -, hogy spanyol kollgi sziesztztak, s ks este vacsorztak, az amerikaiak viszont egsz nap dolgoztak, s reggel 6-kor kezdtek rtekezleteket. A frjem nagyon kimerlt.
Bizonytott tny, hogy a szieszta-kultra jt tesz az egszsgnek. Dr. Dimitrios Trichopoulos, a bostoni Harvard Kzegszsggyi Iskola munkatrsa 24 ezer egszsges grg felntt bevonsval vgzett felmrst annak megllaptsra, hogy a trsgben csak a hres mediterrn trendnek tulajdonthat-e a szvkoszorr-megbetegedsek kis gyakorisga, vagy ms letmdbeli tnyezk is befolysoljk. Azt talltk, hogy akik egy hten legalbb hromszor harminc percig vagy tovbb sziesztznak, azoknl 37 szzalkkal alacsonyabb annak kockzata, hogy szvbetegsgben halnak meg, mint azoknl, akik ezt nem teszik. - A szieszta felteheten stresszold - jegyzi meg -, s a stresszt persze a szvbetegsg egyik rizikfaktoraknt tartjuk szmon.
Trichopoulos hangslyozza, hogy a szieszta szvbetegsg-megelz hatsa nem kellen bizonytott, de melegen ajnlja mint kellemes idtltst. - A szieszta bizonyos rtelemben olyan, mintha az ember meghosszabbtan az lett, mert dlutn ngykor vagy tkor frissen s dn kezdhet aktvan tevkenykedni.
Angliban nehz megvalstani a hagyomnyos ktrs vagy hosszabb sziesztt. A munkanapot mskpp szervezik, s sokan dolgoznak az otthonuktl tvol. Egyes szakrtk azonban a nap kzbeni rvid, hsz percnl nem hosszabb szundikls mellett rvelnek. - Amerikban s Angliban a szundtst lustasgnak tekintik, ami csak gyerekeknek s regeknek val - mondja dr. Sarah Mednick, a Kalifornia Egyetem pszichitriai tansz-knek adjunktusa, aki knyvet rt a szundtsrl. - A japnok azonban messzemenen tmogatjk a szundiklst, Knban pedig a szundikls a megbecsls jele, mivel azt jelenti, hogy az illet kemnyen dolgozik.
Mednick szerint a hagyomnyos sziesztt nehz volna ugyan meghonostani, de a cgek mr kezdik elfogadni, hogy pnzt takarthatnak meg a "frisst szundts" tmogatsval, mert a dolgozk berebbek lesznek tle, s kevesebbet hibznak. - Knnyen belefr az ebdidbe, gy az ember ugyanannyi ideig dolgozik, de hatkonyabban vgzi a munkjt.
Marcus de Guingand, a dolgozknak rvidebb szundiklst lehetv tev EnergyPodokat gyrt MetroNaps nev cg gyvezet igazgatja gy vli, a kimerltsg raglyos a fejlett vilgban. - Egyre tbb dolog tart bennnket bren: a folyamatosan sugrz tv, az internet-hozzfrs, a mobiltelefonok. Az emberek azt hiszik, tbbet rnek el, ha felldoznak az alvsidejkbl, de egy nemrg elvgzett amerikai vizsglat azt mutatta ki, hogy aki rendszeresen napi t rnl kevesebbet alszik, az olyan rosszul teljest, mint aki alaposan bergott. Ha valaki reggel gy megy be a munkahelyre, hogy elzleg felhajtott nhny pohr italt, azonnal elbocstjk, ha viszont hajnali hromig dolgozik, mg vllon is veregetik.
Neil Harrison, a Milton Keynes-i Maintenance Management Limited zemeltetsi igazgatja vsrolt egy EnergyPodot, amelyben a munkatrsak nyugodtan szundiklhatnak, mert elege lett abbl, hogy a dlutni megbeszlsek fabatkt sem rnek. Meggyzdse, hogy az emberek frissebbek lettek, s a kreativitsuk mrtke is javult.
- t vig ltem Franciaorszgban, s azt a francia szokst, hogy kt ra hosszat ebdelnek, a hatkonysg s a munkakedv hinynak tekintettem. Most mr tudom, hogy ennek pp az ellenkezje igaz. Ez az egsz szundikls-gy hromnegyed rszben a megvltozott kultrrl szl.
|