A lehetsges bnzi magatarts mr korn megnyilvnul
2010.01.03. 13:49
Amerikai s brit kutatk kimutattk, hogy azok a gyerekek, akik 3 ves korukban nem flnek a hangos, kellemetlen hangoktl, felnttknt nagyobb valsznsggel kvetnek el bncselekmnyeket
A 3 ves gyerekeknl felmrtk a „flelem-kondicionls”, azaz a kvetkezmnyektl val flelem szintjt.
Az elkpzels az volt, hogy azok a gyerekek, akik a kellemetlen hangokat vagy ms rossz lmnyeket a flelemmel trstjk, kisebb valsznsggel kvetnek el antiszocilis cselekedeteket, mert ezeket az lmnyeket a bntetssel asszociljk.
A kutatk hazugsgmrvel teszteltk a 3 vesek kellemetlen hangokra adott reakciit, s amikor 20 vvel ksbb megnztk a bngyi nyilvntartst, 137-en (131 frfi s 6 n) voltak legalbb egyszer bntetve.
sszevetve ezt 300 bntetlen ellet alannyal, a 137 rsztvev 3 ves korban sokkal kevsb reaglt a kellemetlen zajokra.
A kutatsi eredmnyek kapcsoldnak azokhoz a korbbi vizsglatokhoz, amelyek szerint a pszichopatk s a 11 ves korukban viselkedszavarokkal kzd gyermekek agynak az amygdala kregalatti magban hasonl elvltozsok tapasztalhatk. Ez az agyi terlet nagymrtkben felels a kvetkezmnyektl val flelem irnytsrt.
A vizsglat sorn kiegyenltettk az eredmnyeket az olyan trsadalmi tnyezk szempontjbl, mint a szlk mveltsgi szintje, egy vagy ktszls csald, trsadalmi-gazdasgi helyzet s a csaldtagok szma, ezrt a 3 ves kori „eltompult rzelmekrt” nagy valsznsggel a biolgiai tnyez a felels, mondja dr. Adrian Raine, a yorki egyetem kutatja.
A kutatk vnak a messzemen kvetkeztetsek levonstl, mondvn, eredmnyeik nem adjk senki kezbe a leend bnzk azonostsnak biolgiai kulcst.
Megllaptjk azonban, hogy eredmnyeik nmileg altmasztjk azt az elmletet, miszerint az antiszocilis s bnzi viselkeds programozva van, ezrt helye lehet a megelzsi clbl vgzett korai beavatkozsnak.
|