A hangyk racionlisabbak, mint az ember
2009.10.03. 09:07
Amerikai kutatk munkjuk sorn arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a hangyk bizonyos feladatokat racionlisabban oldanak meg, mint mi, emberek. Nem ez az els eset, hogy a kt lbon jr, eszkzhasznl, hvelykujjt a tbbivel szembefordtani kpes ember „butbbnak” bizonyul, mint a hangyk. Az emberek s az llatok is gyakran hoznak irracionlis dntst bizonyos helyzetekben – emlkeztettek a kutatk.
 |
|
„Ez a paradox kvetkeztets arra a tnyre pl, hogy egy hangyakolniban az egyes egyedek csak egyetlen lehetsget ismernek meg, s a kollektv dnts magtl szletik meg, sok alulinformlt egyed klcsnhatsval.
A szerzk vizsglata sorn azt elemeztk, hogy a Temnothorax curvispinosus trzsbe tartoz zeltlbak hogyan vlasztjk ki a boly helyt. Ez a hangyafaj kis regekben l, s a kolnik nagy hatkonysggal talljk meg azokat a helyeket, amelyek alkalmasak boly ltrehozsra. A kolnia feladata a vizsglat sorn az volt, hogy „kivlasszk” a megfelel helyet kt olyan lehetsg kzl, amelyek nagyon hasonlak voltak.
A kutatk azt tapasztaltk, hogy a hangyk kollektv dntshoz kpessge, illetve az, hogy az egyes egyedeknek nem voltak a kzstl eltr szempontjai, pontosabb tettk a dntsi folyamatot.
„Ebben az esetben az felttelezhet racionlis dntsnek, ha a dntshoz valamilyen szempontok alapjn kvetkezetesen ugyanazt a lehetsget vlasztja” – fogalmaztak a kutatk. – „Az llatok egy szempontrendszer alapjn dntik el, hogy melyik krnyezet mennyire kedvez szmukra, ezek a szempontok lefedik a tpllkszerzsi s szaporodsi tnyezket is. Ez azt jelenti, hogy nem sszer, hogy egyik nap az egyik lehetsget, msik nap pedig a msikat rszestik elnyben, holott a krlmnyek nem vltoztak.”
Normlisan gy gondoljuk, hogy ha sok egyni vlemnnyel kell dolgoznunk, akkor klnbz stratgikra s megkzeltsi mdokra van szksgnk. Azonban ahogy kt vagy tbb lehetsg kztt valamilyen szempont alapjn kzvetlen sszehasonltst vgznk, akkor n az eslye, hogy irracionlis dntst hozunk.”
Az ilyen vizsglatok segtenek bepillantst nyjtani az gondolkodsi folyamatokba, de egy kzssg kollektv dntsi mechanizmusba is. De az eredmnyek a mestersges intelligencia fejlesztsben is felhasznlhatak lehetnek.
„A kollektv robotika egyik f gondolata, hogy amg egyetlen robot viszonylag egyszer, de az egsz csoport mgis egy komplex s intelligens rendszert alkot. A cl, hogy a csoport komplex kzponti irnyts nlkl mkdjn, de ehhez meg kell rteni, hogy egy egyn egyszer dntshozatali rendszere miknt jelenthet mgis elnyt a csoport szmra.
Mit jelentenek ezek a kvetkeztetsek az emberi kzssgek szintjn? Erre nehz vlaszolni. rdekes azonban eljtszani a gondolattal, hogy a kzssg tagjainak tudst korltozva javthat a kzssg kollektv dntshozatali s problma-megoldsi kpessge.
|