Klimavaltozas
2005.01.10. 13:42
Kt amerikai kutat szerint a Fld lassan laposodik a plusokon s dagad az Egyenlt krnykn, amit a klimatikus vltozsok sorn bekvetkez, tmegmozgssal magyarznak
A texasi egyetem kutati felfedeztk, hogy az elmlt 28 vben jelents vltozsok mentek vgbe a Fld alakjban, mely nagyrszt az El Nino-hoz hasonlatos klimatikus esemnyekhez kthet. A bolyg alakja vltozik, mert az idjrsi esemnyek arrafel toldnak el, ahol a nagy mennyisg vizet a Fld trolja - cenok, kontinensek s az atmoszfra fel.
Dr. Minkang Cheng s Dr. Byron D. Tapley a NASA ltal sszegyjttt, kzel 30 v mholdas adatokat vizsglta meg azzal kapcsolatban, hogy a bolyg mennyire laposodott a plusokon s szlesedett az Egyenltnl. Cheng s Tapley az El Ninhz hasonlatos esemnyeket vizsgltak, melyek befolysoljk a vzmennyisg mozgst az cenokban, az atmoszfrban s a kontinenseken az egsz vilgon.
A kutatk gy talltk, hogy a Fldnek az Egyenlt krnykn trtn hasasodsa kt nagy ingadozs miatt kvetkezhetett be az El Nino- Dli Oszcillcis - a Dli Oszcillci egy lgnyoms-ingadozs, amely a dlkeleti Csendes-cen magas nyoms, valamint az Indonzia s szak-Ausztrlia fltti alacsony nyoms kzpont kztt megy vgbe - esemnyei miatt 1986-1991 s 1996-2002 kztt.
Br az El Nino norml esetben a Csendes-cen keleti rszn a felszni vizek melegedsvel jr, az idjrsi mintkban s az ceni krforgsban is vltozsokat okoz. Az El Nino alatt a melegebb vizekkel kapcsolatba hozhat eszsek a Csendes-cen kzps rsze fel mozdulnak, tipikusan szrazsgot okoznak Ausztrliban s radsokat Peruban. Ezrt van tbb vz Peruban s kevesebb Ausztrliban.
Ezek a vltozsok jrarendezik az cenok vztmegt s az atmoszfrba, illetve a talajba jut vz mennyisgt, ezzel csekly, de szlelhet vltozst okoznak a Fld gravitcis mezejben. Cheng s Tapley kidertette, hogy a tmegbeli vltozsok, melyeket a gravitcis mezben bekvetkezett vltozs okozott, tlnyomrszt a kontinensek felett jelentkezett, kisebb rsze pedig az cenok felett oszlott el.
A texasi kutatk azt is felfedeztk, hogy 2002 vge fel egy msik vltozs indult meg a bolyg tmegben, mely egybeesik az ekkor kialakult mrskelt El Nino jelensggel. m az 1978 s 2001 kztti 21 ves peridusban vgbemen alakvltozs oka mig rejtly. Cheng szerint a f elmlet az, hogy a Fld tmegnek nagyarny mozgsa a hossz tv klmavltozsokra vezethet vissza.
A kt kutat a NASA SLR adatait hasznlta, mely fldi megfigyelllomsoktl egszen a mholdakig sokfle kszlket alkalmaz, ahol mholdas lzerrel millimteres pontossggal vgzi a mrseket. Az SLR adatok altmasztottk a tmegvltozst, ahogy a vz sztoszlsa is megvltozott. A NASA SLR - Mholdas lzertartomny vizsglata - a Fld tmegt s a gravitcis vltozsokat tanulmnyozza.
Ezen tartomny mrsek hossz tv trtnelme lehetv teszi, hogy a kutatk megfigyeljk, a nagyarny tmeg hogyan rendezdtt t a vilgon, valamint milyen vltozs trtnt az vszzadok alatt a gleccserek, sarki jgtakark olvadsban s a krnyez tengerszint vltozsaiban.
A lzer adatait arra is felhasznltk, hogy a globlis tektonikus lemezek mozgst, a fldi kpeny deformitsait s a bolyg forgsnak arnyt megfigyeljk.
|