Nikotinehseg
meriannb 2004.12.01. 15:11
Kjes rzst kelt a nikotin
Aki eltklte, hogy leszokik a dohnyzsrl, gyakran tapasztalja: az "utols" cigaretta elszvsa utn egy rval mind ersebb a ksztets arra, hogy ismt rgyjtson. Ugyanezt erstik meg a Chicagi Egyetemnek a dohnyzsrl leszokst kutat szakemberei.
A Daniel McGehee vezette kutatcsoport kidertette: egyetlen, mly szippants elegend ahhoz, hogy az agysejtek "lubickoljanak a nikotinban". A nikotin a dohnyosok szmra flr a boldogsghormonknt ismert dopamin hatsval. mde az is igaz, hogy a nikotinnak a sejtekre gyakorolt hatsa msodpercek alatt elillan, a hatanyagra hes agysejtek kvetelik az utnptlst. Ez az oka, hogy a dohnyosok nagy tbbsge csonkig elszvja a cigarettjt. "A nikotin ms vegyletekre is hatssal van az agyban, olyanokra, amelyek finoman szablyozzk a dopamin-adagoldst" - vlekedik McGehee.
A kielglshez hasonl hats nagyjbl egy ra hosszat tart, azutn ellrl kezddik a ksztets: az agysejtek jra kvnjk a nikotinmreggel elidzhet kellemes vagy ppen serkent rzetet. Minl esendbb az ember, annl gyakrabban gyjt r, s ennek kvetkeztben a vgn lncdohnyoss vlik.
Az egynre s krnyezetre klnsen kros szenvedly gygytsnak mdjt az agykutatk fogjk megtallni. A Dundee Egyetem munkatrsa, David Balfour a mdszert is flvzolta: azt az agyi kapcsolatrendszert kell valamilyen mdon megakasztani, amely a nikotin hatsra megindtja a dopamin-kibocstdst. Ha ezt sikerl elrni, akkor a nikotin kptelen lesz a kjrzettel rokon "rm" elidzsre. gy flslegess vlik a dohnyzs.
|