A szerelem, mint kbtszer
2007.05.11. 20:22
MRI-vizsglattal kidertettk, hogy a szerelmesek agyban ugyanaz a rendszer aktivldik, mint ha kokaint szednnek. Radsul ez nem az az agyi terlet, amely a szexulis izgalomrt felels.
Sokan mg soha sem hallottak az agy klnfle lebenyeirl. Mgis, nem szerettnk arca, szeme vagy az alakja az, ami a kutatk szmra fiziolgiai magyarzattal szolgl, mirt s mit rznk, ha szerelmesek vagyunk, hanem klnfle agyi terletek.
Dr. Lucy Brown, a New York-i Albert Einstein-egyetem ideggygysz professzora s munkatrsai flig szerelmes egyetemistkkal vgeztek ksrletet. MRI-vizsglattal kimutattk, mely terletek voltak a legaktvabbak, egyik az ers vgyrt, a msik terlet pedig a dopamin nev anyagot termeli, mely az rmmel s a motivcival kapcsolatos.
A kutat szerint, ha valaki szerelmes, az agy dopamin termel lebenye a a vgyrt felels terletet dopaminnal rasztja el, amely azutn tovbbi dopaminadagrt kld jeleket. A kutatcsoport egyik munkatrsa szerint ugyanaz a rendszer aktivldik, mint amelyik a kokain hatsra.
Ezutn arra kerestk a vlaszt, vajon hasonlt-e a szerelmes agy a szexulis izgalomban levhz. Hiszen a szerelmet s a szexet ltalban sszekapcsoljk, nemegyszer ssze is keverik az emberek.
A vlasz meglep: a szerelmes ember agya nem hasonlt azra, akit csak a vgy tzel. Ms terletek mutatnak aktivitst, melyek az hsg s a szomjsg, valamint a vgy kzpontjai.
– Most mr fiziolgiai bizonytkunk is van arra, hogy ms agyi rendszer mkdik a szex, s ms a szerelem esetn – mondja dr. Fisher, a kutatcsoport tagja. – Egy ponton a kett termszetesen sszekapcsoldik. A szerelmeseknek megemelkedik a dopaminszintjk, ez pedig fokozott tesztoszteron-termeldst vlt ki, ami a nemi izgalomrt felels.
Felmerl a krds, hogy ha a legtbb ms emlsnl nincs meg ez a romantikus vonzalom irnti ksztets, az embernl vajon mirt? Hiszen csupn a nemi vgy is biztostan a faj fennmaradst.
A kutatk szerint ez elssorban a gyermeknevels nehzsgeivel lehet sszefggsben. Tbb milli vvel ezeltt a gyermekt a karjban hordoz n nem tudta volna megvdeni magt s kicsinyt a nehzsgek kzepette. Egyedl nem ment, kellett egy partner, hogy segtsen.
A kutatk eltrseket talltak a szerelmes nk s frfiak agya kztt is, a frfiaknl a vizulis ingereken van a hangsly. Ez rthet, hiszen ha valaki utdokat akar nemzeni, ne a 80 ves nagymamt vlassza ki erre a clra, mondjk a szakemberek. A nknl viszont inkbb a memrival kapcsolatos agyi terletek jtszanak szerepet. Nincsenek szemmel lthat jelei annak, hogy egy frfi termkeny-e, de ha a n alaposan tanulmnyozza, s emlkszik a viselkedsre, fel tudja idzni, akkor eldntheti, hogy megbzhat trsa, s gyermekeinek j apja lesz-e.
A kutatk megllaptottk, hogy a szerelem valjban nem rzs, hanem az agyunk mlyn rgzlt ksztets, ugyangy, ahogy az lelem s a vz megszerzsrt is sztneinktl vezrelve tesznk meg mindent.
|