Egeszseg-Tudomany : Hisz n a varzslatban? – A mgia s a babona szerepe mindennapjainkban |
Hisz n a varzslatban? – A mgia s a babona szerepe mindennapjainkban
2007.03.06. 17:14
Egy j kutats szerint az gynevezett mgikus gondolkods, a varzslat – pldul az abban val hit, hogy ha rosszat kvnunk valakinek, az illet megbetegszik – sokkal elterjedtebb, mint gondolnnk.
A pszicholgusok s antropolgusok nemegyszer fordulnak gygytkhoz, a trzsi kultrkhoz vagy a New Age spiritualista szszlihoz, ha tanulmnyozni akarjk a babont vagy a varzsert altmaszt hitet. Ugyanilyen ervel azonban akr a kollegikhoz vagy a szomszdaikhoz is fordulhatnnak.
Ezeknek a babonknak, varzslatoknak nem sok kzk van a vallsos hithez, amely sokkal sszetettebb valami, hiszen az erklcs, a kzssg s a trtnelem is szerepet kap benne. A varzslatban val hit azonban szmos kis rtus htterben ott rejlik, s az embereket elksri a mindennapjaikban is.
Az effle hiedelmek alapja az agyi ramkrkben keresend. Ha elhisszk, hogy valami varzsernek vagyunk a birtokban, az segthet tllni fenyeget helyzeteket, vagy elzni flelmeinket, rosszkedvnket. Tlzott mrtkben termszetesen, akr knyszeres viselkedsformk is kialakulhatnak.
– Az agyban olyan hlzatok, kapcsoldsok lteznek, amelyek bizonyos helyzetekben mgikus magyarzattal szolglnak, mondja Pascal Boyer, a Washington-egyetem pszicholgia-professzora. – Az effle gondolkods az egyetlen terlet, ahol ez a sma elnyt lvez a racionlis gondolkodssal szemben.
A gyerekekrl msfl ves koruk krl derl ki, hogy jtk kzben kpzeletvilgban lnek. Hromves korban a legtbben mr tudjk, mi a klnbsg fantzia s valsg kztt, br ltalban (s jobbra a szlk kzremkdsvel) mg hisznek a Mikulsban. Egy nyolcves gyerek mr vilgosan tudja, hol a hatr varzslat s valsg kztt.
Ha a mgikus gondolkodsra val hajlam nem volna tbb, mint nbecsaps babona, a knyrtelen emberi evolci sorn biztos eltnt volna az intellektulisan rett felnttekbl. Mgis, a Princeton s Harvard-egyetemen vgzett kutatsokbl kiderl, hogy a legtbb tanult felntt agya is gyakran kapcsol t a mgikus gondolkodsra. Elg, ha olyan babonkra gondolunk, mint amikor pldul egy edz nem vlt ruht, amg a csapata nyer szriban van, vagy a sokak ltal ismert bal vagy jobb lbbal val belps mondjuk egy vizsgaterembe.
– A krds az, mirt teremtik meg az emberek azt az illzit, hogy varzserejk van? – mondja Emily Pronin, a Princeton professzora. – Rszben azrt, mert llandan a sajt gondolataink foglalkoztatnak bennnket, s gy hajlamosak vagyunk tlbecslni a gondolataink hatst a klvilg esemnyeire.
Az agy kpalkot berendezsekkel trtnt vizsglatnl lthat, hogy a bal flteke aktivldik, amikor valaki bizonytalan helyzetekben felttelezseket gyrt. Ezek olyan gyorsan alakulnak ki, hogy gyakran sszektnek kt, csupn a vletlen egybeess folytn kapcsold esemnyt. Ki ne hallotta volna mr a kvetkezt: – ppen nyltam a telefon fel, hogy hvjalak, amikor megszlalt, s te voltl az.
– Azok szmra, akik bizonytalanok a kpessgeiket illeten, vagy flelmeik, gtlsaik miatt lassan reaglnak, ez a fajta gondolkods igen hasznos lehet, bizonyos rtelemben szksges aktivizl er – lltja Daniel M. Wenger, a Harvard Egyetem pszicholgia professzora. – Az az rzs, hogy gondolatainkkal valahogy irnytani tudjuk az esemnyeket, nagyon fontos lehet, nemegyszer a depresszit is kivdheti.
rdekes, hogy azok, akik hisznek a varzslatban vagy babonsok, a legtbbszr tisztban vannak azzal, hogy mindez csak affle biztonsgot ad szoks, tudjk, hogy gondolkodsuk ilyenkor irracionlis. Ha ugyanis szembestik ket a krdssel, tagadjk. A valsg ugyanis nagy r, s ha valami fontos dolog forog kockn, nem a babona kerl eltrbe, hanem a tudatos cselekvs
|