A kornkels gnje
2007.03.06. 16:32
Eljhet az a nap, amikor az jszakai mszakban dolgozk, vagy az ideltoldstl szenvedk egyetlen tabletta bevtele utn ismt visszatrnek a normlis kerkvgsba. Nemrgiben ugyanis felfedeztk, hogy egy mutns „ra-gn” miatt egyes emberek korn fekszenek s korn kelnek (ez az n. FASPS-szindrma).
Ez volt az els eset, hogy embereknl az alvs genetikai alapjt vizsgltk. Amerikai kutatk jabb bizonytkokat trtak fel annak magyarzatra, hogyan ll t az ilyen emberek termszetes bresztrja a korai kelsre.
A kutatk az emberi FASPS-gnt hordoz egereket tanulmnyozva azt tapasztaltk, hogy a Per2 ra-gn mutns verzijt az azt irnyt enzim kmiai ton nem kpes tlltani. Ez a hiba okozza a Per2 zenetek cskkent szmt, s gy a jellemzen megvltozott alvsi mintt.
A kutatk egyre jobban megrtik az ember napi biolgiai ritmust, s ez bizonyos alvsi rendellenessgben vagy az ideltolds miatt szenvedk szmra j kezelsi mdszerekhez vezethet.
– Az embernl fellelhet termszetes mutcik olyan dolgokra vezetnek r minket, amelyeket klnben nem tudtunk volna megfigyelni – mondja az egyik kutat. – Az ilyen ra-gnekrl eddig a legtbb informcit llatksrletekbl szereztk.
Az FASPD viszonylag ritka, rkletes llapot, az ilyen emberek korn kelnek, s korn is trnek aludni. Testhmrskletket s ms, az esetkben 3-4 rval eltolt biolgiai rval sszefgg jellemziket tekintve is mutatnak eltrseket. A szindrma dominns mdon rkldik, azaz a gnnek mr egyetlen pldnya is elegend a tnetek megjelenshez. Ha ezt a Per2 emberi gnt egerekbe ltettk be, az egybknt normlis egerek korbban bredtek.
A Per2 szerepnek jobb megrtse segthet olyan mdszereket kifejleszteni, amelyekkel pldul az jszakai betegelltst vgz polk bels rjt jobban lehet a napi tevkenysgeikhez igaztani.
|