Hogyan vegyk r a gyereket a lefekvsre?
2006.10.27. 11:07
A kisgyermek hamar rjn, hogy a hlruhba bjs s a fogmoss elbb-utbb lmpaoltshoz vezet. s ekkor jn az idhzs.
Els megkzeltsben az esti lefektets mindssze egy sor vgrehajtand feladat – a pizsama felvtele, fogmoss, esti mese, jjt-puszi, ugyanakkor azonban trkkk sorozata is, hogy megknnytse az tmenetet a nappali tevkenysgektl az jszakai pihenshez.
Egsz nap egytt voltunk – este kln alszik a kisgyerek. Nappal jtszhatott – jszaka aludni kell. Ez az tmenet bizony megviselheti a szlt s a gyereket is. Az albbiakban tapasztalt szlk nhny j tancst adjuk kzre.
Segthet, ha vlaszts el lltjuk a gyereket: „Mese utn szeretnl fogat mosni, vagy eltte?” „Melyik fogrmmel szeretnl fogat mosni?” Ha a gyerek vlaszthat, knnyebben vgre is hajtja a tevkenysget.
Illusztrljuk kis rajzzal vagy fotval a lefekvs klnfle llomsait, s tzzk ki a falra a menetrendet. A pizsama sznnek megvlasztsa is hasznos lehet.
Van olyan szl, aki maga is hlruhba bjik, s versenyt hirdet, ki lesz elbb ksz. A gyereket sztnzi, ha nyerni hagyjuk.
Ha mindezzel ksz vagyunk, mg mindig elkezddhet az idhzs. Ilyenkor is, mint mindig, sokat segt a humor, tegyk jtkoss a lefekvst, mg akkor is, ha fradtak vagyunk.
Ha egy plssllat hvogatja gyba a kicsit, a gyerek szvesebben bjik mell maga is. nekeljk, vagy mesljk el neki a nap trtnseit.
Van csald, ahol az segti az esti lefekvst, ha a testvreket klnvlasztjk, mert sokszor egymst hzzk fel, adnak tleteket jabb kifogsok keressre.
Prbljunk meg a msnaprl beszlni a gyereknek, hagyjuk, hogy kiksztse a holnapi ruhjt.
Igen egyszeren tnik a kvetkez megolds: kitzzk a lefekvs pontos idpontjt, s ehhez ragaszkodunk is. Ha pldul 8 ra ez az idpont, mondhatjuk a kvetkezt: „n szeretnk mg meslni, de sajnos, eljtt a 8 ra. Holnap majd korbban kezdjk.” Szmtalanszor bevlt mdszer.
Fontos, hogy ne izgassuk fel a gyereket, ha a mese pldul tlsgosan is lnkk teszi, olvassunk inkbb kevsb rdekes szveget, azt is monoton hangon.
Ha a gyerek utnunk kiabl, hogy ne hagyjuk ott, a legfontosabb, hogy mi magunk dntsk el, maradunk-e vagy mindenkppen kimegynk a gyerekszobbl. A kicsik nagyon jl megrzik s kihasznljk a bizonytalansgot.
Nmelyik gyereknek az is elg, ha a szl csak a szobban van. Ilyenkor jl jhet egy flhallgat s nhny hangos knyv CD-rl.
Vgezetl, amit grnk, tartsuk is be. Ha azt mondjuk pldul, hogy t perc mlva bemegynk hozz s megnzzk, semmikppen se mulasszuk ezt el. Fontos a fegyelmezs, de a legfontosabb, hogy megadjuk a gyereknek azt a szeretetet s biztonsgot, amelyre szksge van ahhoz, hogy bkben tudjon aludni.
|