A legfontosabb tudnivalk a madrinfluenzrl s az azt okoz vrusrl
2006.02.18. 07:39
Az albbiakban rszletes sszefoglalst kzlnk, a Centers for Disease Control and Prevention tjkoztatja alapjn.
Madrinfluenza a madarak krben
A madrinfluenzt a madarakra jellemz, s krkben termszetes mdon jelen lev influenza vrusai okozzk. A vadon l vndormadarak beleikben hordozzk a vrust, m ltalban nem betegszenek meg. A madrinfluenza azonban egyes madrfajok kzt igen fertz, s slyos betegsget illetve pusztulst okozhat a hziszrnyasok – gy a csirkk, kacsk s pulykk – krben.
A fertztt madarak a nylukkal, orrvladkukkal, valamint az rlkkkel terjesztik a vrust. Az arra fogkony madarak akkor fertzdnek meg, ha kapcsolatba kerlnek a fertztt vladkkal vagy rlkkel, vagy olyan felletekkel, amelyek ezekkel rintkeztek. A hziszrnyasok a fertztt vzi madarakkal vagy ms beteg hziszrnyasokkal val kzvetlen kapcsolat, valamint szintn a fertztt felletek (sr vagy l, ketrec), illetve anyagok (vz, lelem) tjn fertzdhetnek.
A hziszrnyasok krben a madrinfluenzval val fertzs a betegsg kt f formjt eredmnyezheti – ezek a virulencia szempontjbl alacsony vagy magas fokozatak. Az „alacsony patogenits” forma akr szrevtlen is maradhat, s ltalban csak enyhe tneteket okoz (felborzolt tollazat vagy a tojshozam cskkense). A magas patogenits vltozat ezzel szemben sokkal gyorsabban terjed az llomnyban, s tbb bels szervet megtmad betegsget okoz, a mortalitsi rta pedig elrheti a 90-100 szzalkot is, radsul gyakran 48 rn bell.
Madrinfluenza-fertzs az emberek kztt
Az A-tpus influenzavrusnak szmos klnfle altpusa ltezik. Ezek klnbsgeit az influenza A-vrus felsznn lev bizonyos proteinek vltozsa adja (hemagglutinin [HA] s neuraminidz [NA] proteinek). Az influenza A-vrusnak 16 ismert HA-altpusa, valamint 9 ismert NA-altpusa ltezik, s a kett szmos kombincija jhet ltre. Mindegyik kombinci ms s ms altpust kpvisel. Az influenza A-vrus valamennyi ismert altpusa megtallhat a madaraknl.
A „madrinfluenza-vrus” meghatrozs ltalban a fknt madaraknl megtallhat influenza A-vrusokra vonatkozik, de emberek is megfertzdhetnek ezekkel a vrusokkal. A legtbb ember szmra ltalban kicsi a veszlye a madrinfluenznak, mert a vrusok embereket csak ritkn fertznek meg. Ugyanakkor azonban 1997 ta jelentettek humn rintettsget is a madrinfluenza klnfle altpusaitl. Az emberek krben elfordul madrinfluenza a legtbb esetben a fertztt szrnyasokkal (csirke, kacsa, pulyka) val kapcsolat rvn jtt ltre, vagy az ezeknek az llatoknak az rlkvel szennyezett felletekkel trtnt rintkezs sorn. Csak igen ritkn jelentettek olyan esetet, amikor a madrinfluenza egyik emberrl a msikra terjedt, s az a folyamat nem rintett egynl tbb szemlyt.
A „humn influenzavrus” ltalban azokat az altpusokat jelenti, amelyek elssorban az emberek krben terjednek. Az influenza A-vrusnak csak 3 ismert altpusa ltezik (H1N1, H1N2 s H1N3). Elkpzelhet, hogy a jelenlegi humn influenza A-vrus bizonyos genetikai elemei eredetileg madaraktl szrmaznak. Az influenza A-vrusok llandan vltoznak, s idvel alkalmazkodhatnak ahhoz, hogy emberek kztt is terjedni tudjanak.
A szrnyasok krben kitrt madrinfluenza-jrvny idejn lehetsges kockzatnak vannak kitve azok az emberek, akik fertztt szrnyasokkal vagy az ltaluk megfertztt felletekkel llnak kapcsolatban.
Az embereknl elfordul madrinfluenza tnetei a tipikus emberekre jellemz influenzatnetektl (lz, khgs, torokfjs, izomfjdalmak) a szemfertzsen, tdgyulladson, slyos lgzszervi megbetegedseken keresztl ms slyos, s letveszlyes szvdmnyekig terjedhetnek. A madrinfluenznak ezek a tnetei attl fggenek, melyik vrus okozta a fertzst.
Laboratriumi ksrletek szerint az Egyeslt llamokban az emberi influenzra elfogadott s vnyre kaphat gygyszerek nmelyike alkalmas a madrinfluenzval fertztt emberek kezelsre is. Ugyanakkor azonban az is igaz, hogy az influenzavrusok ellenllkk vlhatnak ezekkel a gygyszerekkel szemben, gy ezek nem minden esetben hatsosak.
A madrinfluenza A (H5N1)
Az influenza A vrus (ezt H5N1-nek is nevezik) az influenza A vrus altpusa, amely fknt madaraknl fordul el, igen nagymrtkben fertz a madarak krben, s hallt okoz. A H5N1 vrus ltalban nem fertzi meg az embert, mgis, elfordult embereknl is ilyen vrussal val fertzttsg, tbbnyire a H5N1 vrussal fertztt madarakkal vagy azok rlkvel szennyezett felletekkel val rintkezs kapcsn.
A madrinfluenza A (H5N1) jrvny emberekre vonatkoz kockzatai
A nhny madrinfluenza-vrus kzl, amely tlpte a faji hatrokat, s embereket is megfertztt, a H5N1 okozta a legtbb ismert slyos esetet s hallt. Az zsiban s Eurpban trtnt fertzsek alkalmval a vrusfertzttek tbb mint fele maghalt. A legtbb eset korbban egszsges gyermekeknl s fiatal felntteknl fordult el. Lehetsges azonban, hogy a most jelentett esetek a legslyosabbak, s hogy mg nem hatroztk meg a H5N1 ltal okozott betegsgek teljes krt. A fertzsekrl s a szmokrl a WHO honlapjn lehet tjkozdni.
Mindeddig csak korltozott szmban fordult el, hogy a H5N1 vrus emberrl emberre is terjedt, s akkor is csupn egyetlen szemlyt rintett. Ugyanakkor azonban, mivel valamennyi influenzavrus kpes a vltozsra, a tudsokat aggasztja, hogy a H5N1 vrus egy nap majd kpes lesz embereket is megfertzni, s knnyen tterjedni emberrl emberre. ppen azrt, mert eddig embereket nem tmadott meg a vrus, a humnpopulci krben nincs, vagy csak igen gyenge az immunvdettsg. Ha a H5N1 kpes lenne knnyen tterjedni az egyik emberrl a msikra, vilgmret jrvny alakulhatna ki. Az influenzajrvnyokrl tovbbi informci a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) Pandemic Influenza cm honlapjn, valamint a PandemicFlu.gov oldalon tallhat.
Senki sem tudja megjsolni, mikor trhet ki a vilgmret jrvny. A szakemberek azonban mind zsiban, mind Eurpban nagy figyelemmel ksrik a H5N1-helyzetet, s felkszlnek arra a lehetsgre, hogy a vrus emberrl emberre is kpes lesz tterjedni.
A H5N1 kezelse s a vrus elleni vdolts embereknl
Az zsiban emberi megbetegedst s hallt okoz H5N1 vrus ellenll az influenza gygytsra ltalnosan hasznlt amantadinnal s a rimantadinnal szemben. Tovbbi ksrletek szksgesek mg kt msik vrusellenes ksztmny, az oseltamavir s a zanamavir hatkonysgnak kimutatshoz.
Jelenleg nincs az zsiban s Eurpban felbukkant H5N1 vrus ellen kereskedelmi forgalomban kaphat vdolts, ugyanakkor azonban intenzv fejleszts folyik. A kutatsok 2005 prilisban kezddtek, egy sor klinikai ksrlet van jelenleg is folyamatban. Az oltanyag fejlesztsrl tovbbi informci tallhat a National Institutes of Health honlapjn.
|