A stroke
2006.01.20. 14:47
A stroke az agyi vrkeringsi katasztrfk gyjtfogalma. Magyar megfelelje a szlts, szlhds, gutats.
Az idsdssel a stroke gyakorisga nvekszik. Minden msodik stroke-beteg 60 vesnl idsebb. A stroke-esetek 85%-a 65 vesnl idsebb. A rokkantsgok gyakori oka a stroke, s ez jelentsen beszkti az idskorak autonmijt. A harmadik hallok a fejlettebb orszgokban. Kltsgkihatsa az USA-ban meghaladja a htmillird dollrt vente. Az emberi kr, tl a dollrmillirdokon, felbecslhetetlen.
A modern orvosi mdszerekkel ily mdon szmos helyen sikerlt cskkenteni a stroke eshetsgt. Lnyegben a stroke az agyi infarktus kvetkezmnyeknt kialakul klinikai tnetcsoport. Tbbnyire hirtelen alakul ki, olykor kevsb gyorsan, egyik vagy msik oldal, vagy mindkt vgtag hdst okozva. A mozgsbnuls ltalban rzskiesssel trsul s tudatzavar is jelentkezhet. A baloldali, illetve dominns agyflteke rintettsge esetn beszdzavar s intellektulis deficit ksri. A jobboldali agyflteke infarktusa esetben rzelmi vltozsok bontakoznak ki s lehetsges a beteggel val kommunikls.
A bal flteke rintettsge esetben a rendezds bizonytalanabb s lassbb. Okozhatja krfolyamat: agyi rtrombzis (kezdetben rszleges, majd teljes relzrdssal), emblia (relzrdssal) s rfalrepeds kvetkeztben agyvrzs, vagy agyi rtgulat (aneurizma), repeds, trsulhat agydaganathoz, s nem utolssorban magas vrnyomsbl szrmaz keringszavarokhoz.
Az ily mdon kialakul krosodsok agylgyulst eredmnyezhetnek, vagy akr agyszvetelhalst s agyvrzs esetn a koponyaregben komoly nyomsfokozds, agyszvetduzzans alakulhat ki. A trombzis gyakran alakul ki arterioszklerzis miatt beszklt rszakasz kzelben. Emblik, mint valahonnan leszakad vrrgk sodrdva kerlnek az agyi erekbe s okozzk a mr fent jelzett tneteket. Vitk vannak azzal kapcsolatosan, hogy az n. TIA (tmeneti keringsi zavar) ide sorolhat-e.
Hrom csoportjt klntik el a stroke-nak:
1. a nagyfok stroke,
2. a kezdeti tnetek utn rohamosan rosszabbod stroke,
3. a TIA s kisebb fok stroke.
A nagyfok stroke szrmazhat emblibl, mely szvbl, vagy nagyobb rbl szakad le. A vrzses stroke lehet burok alatti vrzs s agyllomnybeli vrzs. Mind a diagnzis, mind az ellts formja nagyban klnbzik a ktfle stroke esetben. A TIA lnyegben n. stroke-szer trtns s ltalban 24 rn bell elmlik, de tbbnyire 10-15 perces lezajls. Ezzel szemben egy kisfok stroke minimlis maradvnyt hagy maga utn. Elklntenek mg fiatalkori stroke-ot is, ha a beteg letkora 45 v alatt van. A stroke-betegek tbb mint 50%-a elzen mr tesett tmeneti keringsi zavaron. Az ilyen alkalommal belltott vralvadsgtl kezels nagyon megnveli a vrzses stroke elfordulsnak veszlyt. A legtbb stroke a kzps agyi verr ltal elltott terleten alakul ki. Ez a verr az ells nyaki fverrbl szrmazik. A stroke leggyakoribb oka a trombzis eredet agyi infarktus, az esetek mintegy 50%-ban. Az emblia, agyvrzs s hajszlr-krosods mindsszesen kb. 15%-ot kpvisel. Az agyi vrramls s az agyi anyagcsere szorosan sszefggnek. Az agy meglehetsen lland oxign- (O,-) s cukor- (glukz-) elltst ignyel. Ezt kt fontos felttel biztostja:
1. norml szv-rrendszeri mkds s
2. norml szveti tramls s anyagcsere (norml agyi rrugalmassg, agyvznyoms, az agyi vrtramls autoregulcija, s az agyi anyagcsere norml mkdse, belertve a glukz- s oxignfelhasznlst. Az agyi vrtramlst gyengt tnyezk kockzatot jelentenek. Ilyenek: szvritmuszavarok s szvhibk.
A kvetkezmnyek az idegszvet tllsi idejtl fggnek.
- Abszolt oxignhiny 5-10 percen bell vissza nem fordthat metabolikus s mkdsi krosodst okoz.
- Cskkent oxignellts magaslaton, lgzizom-gyenglsnl, tdtgulat, lgcselzrds kvetkezmnyeknt fordul el.
Az n. iszkmis oxignhiny trombzis vagy emblia miatt elzrd verr kvetkezmnyeknt alakul ki, gyors krlrt agyszvet-krosods tneteivel, mint floldali bnuls stb. Mintegy 4-6 rra a tartalk-vrellt rrendszer a minimlis fennmaradsi szintet biztosthatja.
Inkomplet iszkmia olyan rfali trombzis esetben alakul ki, amikor az rlumen tbb mint 75%-os helyrelltsa 8-14 napon bell bekvetkezik.
Az ismereteink szerint mintegy maximum 6 rn t minimlis mkds fennmarad az agyi infarktus terletn, de a gygyt beavatkozst azonnal kell kezdeni. A klinikai "alarmjelek" csupn jelzik, hogy az oxignellts tl alacsony a funkci fennmaradshoz. Szvetkrosodsa szerint megklnbztethet "vrs" s "fehr" agyi infarktus. A vrs infarktust vrzs, mg a fehr infarktust az agyi vrellts cskkense vagy hinya okozza.
A vrs infarktus esetben gyorsan kibontakozhat az agyi duzzans (agydma) s veszlyeztet nyomsfokozdssal jrhat a koponyarn bell. Az els 4-6 rban a jelek s tnetek kezdete utn lehetsg van beavatkozsra. Ezen idtartam utn az agy-vrgt krosodik s vrzs indulhat meg. A gygykezels a msodlagos vrzs kockzatnak cskkentsre, a vrlemezke-sszecsapds mrsklsre, illetve megakadlyozsra s a szvrrendszeri kerings stabilizlsra irnyul.
Fehr infarktus esetben a folyamat lass. Az alapvitlis folyamatok 4-6 rn t fennmaradhatnak gy, hogy jraindul vrellts esetn visszallhat a mkds.
Az agyi infarktusok fele trombus-eredet s az elzrds kezdetben 75-95%-os. Terpis kzbeavatkozs rdekben a tnetek megjelenstl szmtott 12 rn bell kell eljrni. Mivel megfelel kollaterlis (kisegt) kerings, illetve ellts nem fejldik ki, emblia utn a vrakozsi id maximum 4 ra. Ha mr kialakult az infarktus, az eslyek a rendezdsre nagyon cskkennek.
Lehetsgek. a kollaterlis kerings tmogats, erstse (vrnyoms-cskkentssel romlik a kollaterlis kerings), ezrt is a hirtelen vrnyoms-cskkents kerlse fontos! Az rtgts hasonlkppen rtalmas lehet, mivel a kitgult rszakaszok elvonjk a vrt az rintett terletrl. Hipotnis betegeknl szba jn Dopamin-infzi (100-200 mikrogramm/ra!).
Szvhiba esetben szksg szerint a beteg csak acetyl-digoxint kaphat. A rehabilitci is gondos folyamatelemzst, gyors terpis beavatkozst s szemlyre szabott programot ignyel j motivcival s szocilis segtsggel! Felttlenl jl sszeforrott s feladatra irnytott team-munkra van szksg.
A stroke megelzse, gygytsa s rehabilitcija
A stroke megelzse, gygytsa s rehabilitcija a szemlyre szabott esly-kockzat arnyok befolysolsval lehetsges. Az eslyeket az n. egszsgkapacits alapjn s annak minstsvel lehet nvelni s a kockzatok cskkentsvel eltte, alatta, utna egyarnt. A rendszerszemllet, idsds-felfogsunk adja meg a korszer stroke-ellenes program alapjt is.
Kockzatai: dohnyzs, fokozott alkoholfogyaszts, nagy mennyisg kvfogyaszts, magas vrnyoms, fel nem fedett rtgulatok, cukorbetegsg, inaktivits, szorongsos-agglyos szemlyisgadottsg, impulzv-szablyozatlan magatarts, bizonyos vesebetegsgek, felszaporodott vralakos elemek, fokozott vralvadkonysg, elhanyagolt visszrtgulat, szvhibk, erltet szkrekeds, magas sszkoleszterin, alacsony HDL-koleszterin mellett, tpllkozsbeli korszertlensg: magas llatizsr-arny a fogyasztott tpllkban, tlslyossg, szvritmuszavarok, fokozott stresszhatsok, rkletes hajlamostottsg, relmeszeseds, hirtelen vrnyoms-emelkeds vagy -zuhans.
Eslyt, azaz egszsg- s leteslyt fokoz lehetsgek: a mrtktart letmd, aktivits fenntartsa szellemi, fizikai vonatkozsban egyarnt, rdekld s rdekelt letvezets, oldott s ders letvitel, a vgyak-kpessgek-lehetsgek arnyos egyenslya, szemlyi higin s nkarbantarts, idszakos szrsek, a dohnyzs, a fokozott alkoholbevitel mellzse, napraksz letprogramozottsg, ignybevtel s szabadid-arnyosts, szemlyre szabott edzs s sport, szeretetteljes viszonyuls az emberekhez s a vilghoz, vgl: egyensly nmagunkkal!
|