Terhessg s utazs
2006.01.20. 14:37
Az emberek, kztk terhes nk is, manapsg tbben utaznak, mint valaha - turistaknt s zleti clbl. A terhesek utazsra azonban klnleges szablyok s vintzkedsek vonatkoznak.
Br ltalban mg egzotikus helyekre is nyugodtan elutazhatnak, azonban tbb dologrl is tudniuk kell, fleg, ami a biztostst, vdoltsokat s gygyszereket illeti. Radsul sok klnleges szably vonatkozik azoknak a terhes nkre, akik replvel szeretnnek utazni. Vgl pedig sok tevkenysgnl krltekintnek kell lennik, mint a bvrkods, trzs s vzi sportok esetn, melyek klnsen megterhelk terhessg alatt.
Biztosts
A biztosttrsasgok kvetelmnyei vltozatosak, ezrt tancsos az utazsi irodval egyeztetni, szksg van-e egy rott utazs-egszsg nyilatkozatra az indulst megelzen. Ezt ltalban a hziorvos megadja.
A biztosts orvosi segtsgre s terhesgondozsra a terhessg kilencedik hnapjnak kezdettl nem vonatkozik.
Utazs replvel
A legtbb lgitrsasg engedlyezi terhes nk szmra a replst, a terhessg 36. hetig, ha a terhessg normlis lefolys.
A IATA irnyelvek szerint terhes nk replhetnek 36-38. ht kztt akkor, ha a replsi id nem hosszabb ngy rnl. Azonban sok lgitrsasg nem fog terhes nket vinni a 36. ht utn – a helyfoglals eltt a lgitrsasggal clszer egyeztetni.
A lgitrsasgok ltalban megtagadjk, hogy olyan terhes nket utaztassanak, akiknek koraszlsk volt, vagy vns trombzisuk van.
A fentiek a hazatra is vonatkoznak. Ha a terhes n kiutazott a terhessg hetedik hnapja sorn, elfordulhat, hogy nem engedik meg a visszautat, ha ekkor mr a terhessg nyolcadik vagy kilencedik hnapjban van.
A replgpen
A leveg pratartalmt a replgp utasterben csak 8 szzalk szinten tartjk, gyhogy a terheseknek sokat kellene inniuk, klnsen hossz replton.
Terhessgben az als vgtagok vniban a gyullads s vrrgkpzds kockzata fokozott, a tl hossz lst kerlni kell. A terhes n lehetleg a folyos melletti lsre krjen jegyet, s sokat mozogjon, legalbb 15 percet rnknt. Ezt mg vnapumpl tornagyakorlatokkal is ki kell egszteni. Ugyanez vonatkozik hossz autzra s buszozsra is.
A biztonsgi v viselst replgpen s autban is ajnljk minden terhes nnek. Az vet viselni kell, olyan mlyen a medence fltt, amennyire csak lehetsges. A biztonsgi v viselsnek kockzatt terhes nk esetben kisebbnek tekintik, mint ha nem ktik be magukat.
Oltsok s gygyszerek
Terhessg alatt a gygyszerszedsre vonatkoz utastsok bonyolultak s nha megtvesztek tma. Gyakran a gyrtk nem vgzik el azokat a klinikai vizsglatokat, melyek alapjn kijelenthet, hogy terhessg alatt egy bizonyos gygyszer szedse biztonsgos. Az oltanyagok sem kivtelek.
A gyrtk tbbsge kijelenti, hogy kevs informci van arrl, hogy terhessgben oltanyaguk alkalmazsa ajnlhat-e, s elkerlst tancsoljk. Msok azt mondjk, hogy hinyos az informci, ezrt az oltanyagot elvigyzatosan kell hasznlni.
Brmilyen helyzetben, amikor egy gygyszerre terhessg alatt szksg lehet, az orvos mrlegeli a kockzatokat a magzat szmra, szemben az anynak jr haszonnal. Ha a haszon nagyobb mint a kockzat, az orvos valsznleg el fogja rni a gygyszert.
Malria
A legtbb orvos azt tancsolja terhes nknek, hogy ne utazzanak malris terletre. A terhes nk, gy tnik, hogy vonzzk a sznyogokat, ltalnos immunitsuk cskkent s hajlamosabbak komolyabb betegsgekre, melyek a terhes nt s a magzatot krosthatjk. Ha egy terhes n ragaszkodik ahhoz, hogy malris terletre utazzon, a kemoprofilaktikus gygyszerek szedse kisebb kockzatot jelent az anya s a magzat szmra, mint ha malriban betegednek meg.
Sokan agglyosnak tartjk a dietil-toluamide (DEET) nev, brre fjhat sznyogriaszt szer hasznlatt. Mindazonltal nincs bizonytk arra, hogy kros lenne, akr az anyra, akr a magzatra.
A legveszlyesebb dolog, amit egy anya tehet, ha a megelz tancsokat s intzkedseket nem veszi figyelembe. A megfelel gygyszereket s adagolst meg kell beszlni a gyermekorvossal.
Utazsi betegsg elleni gygyszerek
Terhes nk lehetleg ne szedjenek gygyszert, de ha nagyon szenvednek utazsi betegsgtl, van segtsg. Egyes antihisztaminok terhessg alatt is szedhet, de csak orvosi javaslatra. A terhes n mindig krje ki az orvos vagy a gygyszersz tancst, mieltt brmilyen gygyszert bevesz.
Gygyszerek hasmensre
A hasmens utazs sorn brmikor elfordulhat. A gygyszerek kzl sok, amit ltalban normlisan alkalmas a hasmens megelzsre s kezelsre, nem ajnlott terhesek szmra.
Klnleges kockzatok a terhessgben
Sok betegsg klns kockzatot jelent a terhes n, s a meg nem szletett baba szmra. Fertzsek klnsen gyakran fordulnak el a trpusokon s olyan orszgokban, ahol rossz higins viszonyok vannak.
Terhes nknek azt ajnljuk, hogy csak olyan orszgokba utazzanak, ahol megfelel higinis viszonyok vannak, s ne menjenek trzni, vagy htizskos trra biztonsgos helyekre.
A terhessg utols nhny hnapjban klnsen fontos elkerlni az oxignhinyt. ltalban a terhes nk ne menjenek knnybvrkodni, kerljk a magaslati helyeket, hogy megelzzk a magaslati betegsget.
Vszjelek terhessgben
Ha a terhes n a kvetkez tnetek kzl brmelyiket tapasztalja, orvoshoz kell fordulni. · Vrzs a hvelybl (tbb mint egy vagy kett egszsggyi bett tzott). · Ers hasi fjdalom, mg vrzs nlkl is (klnsen a msodik, harmadik s negyedik hnapban). Ezt okozhatja mhenkvli terhessg. · Fokozd hnysrohamok · Folyadk felhalmozds a br alatt, (dma), jellemzen lthat a bokknl (megdagadt lbak) s kezek, ujjak. · Slyos s lland fejfjs (esetleg ltszavarral s hnyssal) s brmilyen dma, klnsen a terhessg hatodik hnapja utn. A vrnyomst ellenrizni kell, illetve vizeletet, nincs-e benne fehrje. · Slyos gyomor- bl fertzs, melyek hnyssal s hasmenssel jr, a lz s trpusi hsg szintn kiszradshoz vezethet. · Vzszer folys, vagy szlsi fjdalmak a terhessg ksi szakaszban. · Ha a magzat furcsn nyugodt vagy csendes egy hosszabb idszakon tl.
|