Az emberi agy tz rejtlye
2006.01.03. 16:29
Az albbiakban az emberi aggyal, illetve a gondolkodssal s a memrival sszefgg nhny rdekes krdsre kapunk magyarzatot.
1. Hogyan jn ltre a memria?
Ha valakivel elszr tallkozunk, az egsz jelensget egyben rzkeljk, az illet hajnak a hosszt, a hangjt, az illatt. Kzben a hippocampus, az agy halntklebenye ezeket a kls ingereket emlkezett alaktja t. Ez azonban a bonyolult folyamatnak csupn az els lpse. Az emlkkpet, miutn kialakult, az agy sztszedi elemeire, majd sztosztja az agy klnbz rszei kztt. Ha ksbb felidzzk az illett, ezek a memriadarabok jbl sszerakdnak.
2. Hogyan hat az alkohol az agyra?
A mrtktelen italozs idleges amnzit okoz, ugyanis megakadlyozza, hogy a hippocampus kialaktsa az emlkkpet. (Ezt nevezik „filmszakadsnak”.) Mg az el nem veszett emlkeket is igen nehz felidzni – m ha jra inni kezdnk, kialakul az n. „llapotfgg” memria. Ha egy bizonyos llapotban, mondjuk rszegen, kdoljuk az emlkkpeket, nagyobb a valsznsge, hogy ugyanabban az llapotban fel is tudjuk idzni ket.
3. Mirt nem emlksznk a szletsnkre?
Az ember azt hinn, hogy a szlets elgg ers lmny ahhoz, hogy emlkezznk r. Azonban csak gy krlbell 5 ves korunkbl vannak emlkeink. Az egyik elmlet szerint az idegrostokat vd myelinburok az els letvekben mg nem elg fejlett. A msik lehetsges magyarzat, hogy a beszd elsajttsval a beszd eltti emlkeket mr nem tudjuk felidzni.
4. Melyiknek van tbb trhelye, az emlkezetnek vagy a szmtgpnek?
Egyelre agyunk mg vezet ezen a tren, de ez 2020-ben mr nem biztos, hogy igaz lesz. A szrkellomny radsul megbzhatbb trhely, mert a szmtgppel ellenttben, amely bizonyos helyeken trolja az informci egszt, az emberi agy sok neuronhoz kldi el a memriaegysgeket. Ez azt jelenti, hogy ha egyetlen neuron elpusztul, az emlkezet mg megmarad.
5. Hogyan segti a tesztoszteron az emlkezst?
Ksrlettel bebizonytottk, hogy azok, akinl mestersgesen lelltottk a tesztoszteron termeldst, rosszabb teljestmnyre voltak kpesek, mert ilyenkor megsznik a neuronok kztti kapcsolat.
6. Mi az amnzia?
Felejtsk el a szappanoperk hseit, akiknek semmi emlkkpk sincs a mltbl. Ha el is fordul retrogrd amnzia, az ltalban nem egy a fejre mrt ts, inkbb valamilyen slyos pszichs trauma kvetkezmnye. A fejsrls inkbb n. anterogrd amnzit okoz, ami azt jelenti, hogy az illet kpes elbeszlgetni valakivel, tudja a nevt, m 10 perc mlva mr semmire sem emlkszik.
7. Mirt nem felejtnk el kerkprozni?
Amikor egy gyerek biciklizni tanul, ktfle emlkezs alakul ki az agyban, az egyik az explicit memria, ami pldul a kerkpr sznt, vagy a segtsg nlkli biciklizs rmt raktrozza. A msik az implicit memria, amit nha „izommemrinak” is neveznek, a testnek a kerkprozshoz szksges mechanizmusait raktrozza. Ez tartsabb, az explicit memria srlse esetn is fennmarad.
8. Mirt mkdik egyeseknl a hipnzis?
Attl, hogy nem emlksznk bizonyos dolgokra, azok mg ott rejlenek az agyunkban, s hipnzis tjn elhvhatk. A hipnzis leviszi az n. teljesen kialakult memria kszbt. Ha tudatos llapotban nem is vagyunk kpesek felidzni bizonyos flig feldolgozott emlkkpeket s rszleteket, hipnzisban ezeket legitim lmnyekknt ljk meg. A hipnzis gtolja az lmnyek feldolgozsnak bels kvetst.
9. Mirt vesztjk el a kulcsunkat?
Lehetetlensg – s nem is praktikus –, hogy mindennapi letnk minden apr rszlett szben tartsuk, gy az agyunk n. smkat, emlkezeti ltalnostsokat alakt ki. Nem minden egyes elfogyasztott almra kln emlkeznk teht, hanem arra, hogy az alma piros, kemny, des. Ugyanez trtnik a kulcscsomval is, nem az egsz folyamatot idzzk fel, csak annyit: kulcs=komd (ha ott szoktuk tartani). Azokat a ritka eseteket, amikor nem a megszokott helyre tesznk valamit, nehz felidzni, mert nem illik bele a smba.
10. Hogyan tarthatjuk meg emlkezkpessgnket?
Az emlkezetveszts leggyakoribb formja a termszetes regedssel jr memria-kiess. Romlik a kpessgnk az j informcik befogadsra s kdolsra, pldul a nevek megtanulsra. Ez ellen segtsgl hvhatjuk a ltsunkat, mert a vizulis rzkels foglalja le az agy mintegy 60 szzalkt. Ha teht valakinek a nevt szben akarjuk tartani, fordtsuk t vizulis kpp, arra jobban fogunk emlkezni.
|