A mttet vgz orvosok etikailag helynvalnak tartjk az arctltetst
2005.12.09. 10:56
Tmadsok kereszttzbe kerlt az els arctltets, ezrt a mttet vgz orvosok vdelmkbe veszik az eljrst, mondvn, a hagyomnyos helyrellt mtttel nem lehetett volna eredmnyt elrni.
Francia orvosok egy 38 ves nnl arctltetst hajtottak vgre, miutn egy kutyatmads kvetkeztben a nnek hinyzott az orra, az ajkai s az lla is. Kptelen volt enni, inni s beszlni. – Amikor elszr megltta az j arct, azt mondta „nagyon ksznm” – mondta Bernard Devauchelle mikrosebsz, a mttet vgz team egyik vezetje egy sajttjkoztatn. Jean-Michel Dubernard, a msik sebsz hozztette: – Nagyon boldog volt.
Egyes orvosetikusok brlatuknak adtak hangot, megkrdjeleztk ugyanis, hogy egy ilyen nagy kockzatokkal jr transzplantcit el szabad-e vgezni kozmetikai clbl olyan betegnl, aki nem szenvedett letveszlyes srlseket. Elkpzelhet, hogy slyos pszichs kvetkezmnyei lesznek annak, ha valaki testnek egyik legegyedibb rszt cserlik ki, az arcot, amelyet sokan a szemlyisg tkrzdsnek tartanak.
Az sszesen tbb mint 15 rs mtt sorn a mintegy 50 fs csapat egy agyhalott n arcrl eltvoltott egy hromszg alak rszt, az orrot, az ajkakat s az llat is. Csontot nem ltettek t, csak izmokat, inakat, brt, ereket s idegeket. Az orvosok szerint mintegy hat hnap kell ahhoz, hogy a mr nllan enni tud n arca visszanyerje teljes rzkenysgt, br a kilkds kockzata lete vgig fennmarad.A sajttjkoztatn az orvoscsoport tagjai kzltk, hogy a n stabil llapotban van egy lyoni krhzban, ahov hossz tv megfigyelsre s kezelsre szlltottk. Mindeddig semmi jele annak, hogy szervezete ki akarn lkni az j arcot, ez ugyanis az eljrs legnagyobb kockzata.
Az Egyeslt llamokban s Nagy-Britanniban is vek ta kszltek mr hasonl beavatkozsra, m a technikai kihvsok mellett jelentkez etikai megfontolsokbl mindeddig elhalasztottk. A francia orvosok elmondtk, hogy szmtottak a kritikra. Ugyanakkor visszautastottk azt a felvetst, hogy csupn azrt siettek a mtttel, hogy k legyenek a vilgon az elsk. – Kivteles helyzet volt, amely kivteles megoldst ignyelt – jelentette ki Philippe Domy, az amiens-i krhz igazgatja. – A n mr kptelen volt rendesen enni, nagy nehzsgek rn beszlt csak, s a plasztikai sebszet mai llsa szerint lehetetlen volt a szjat krlvev izmok kijavtsa – tette hozz Carine Camby, a francia biomedikai hivatal, az egszsggyi minisztrium szervtltetsekkel foglalkoz rszlegnek figazgatja.
– Amikor meglttam a beteget, semmi ktsgem sem maradt afell, hogy el kell vgeznnk a mttet – mondta Dubernard. – Az n filozfim, a mi filozfink az, hogy mi orvosok vagyunk, s van egy betegnk, aki egy kutyaharaps kvetkeztben igen slyosan torzult… Orvosknt, ha megvan a lehetsgnk javtani a betegnk llapotn, akkor megtesszk.
Mg egyesek szerint belthatatlanok az arctltets pszichs kvetkezmnyei, msok szerint nem kevsb azok a mtt el nem vgzsnek kvetkezmnyei is.
Nem egszen vilgosak a n balesetnek krlmnyei, Dubernard szerint a sajt kutyja harapta meg. A n felbredt jszaka, miutn altatt vett be, s valsznleg rlphetett a kutyra. Az orvos tagadja a mdinak azokat a jelentseit, amelyek szerint a n ngyilkossgi szndkkal vett be altatt. Tbb orvos lltja, hogy a n depresszis volt, s nem biztos, hogy pszichsen megfelel llapotban volt a mtthez. Camby viszont ellenkez vlemnyen van: – A beteg igen sok pszichitriai vizsglaton esett t. A pszichiter szerint tkletesen tisztban volt a mtttel, s elfogadta a kvetkezmnyeket… Alrta az ajnlsokat s a kockzatokat.
A n egy msodik mtt sorn a donortl csontvel-ssejteket kapott. Ezzel a ksrleti eljrssal az immunrendszert kvnjk megersteni, s cskkenteni a kilkds kockzatt.
A donorrl a francia szemlyisgi jogi trvnyek alapjn nem adnak ki semmilyen informcit, kivve, hogy agyhalott volt, s csaldja tbb szervt is felajnlotta tltets cljra.
|