Az alvszavarok
2005.11.04. 14:09
Az, hogy jl alszunk-e, tbb bels s kls hatstl fgg. Meghatroz az is, hogyan tervezzk meg az alvsunkat, illetve annak helyt s krnyezett. Ennek fontossga mr csak azrt sem albecslend, mivel letnk egyharmadt az gyban tltjk.
Alvs kzben ngy - msfl rs - szakasz zajlik le, ezek fokozatosan vezetnek a mly alvs fzisba, majd abbl kifel. Nem sokkal az breds eltt s az elalvs utn az alvs nagyon felletes. Idtartama az egyni alvsszksglettl fgg, ez azonban az vek mlsval vltozhat. NYUGODALMAS J JSZAKA?
Az jszakai pihens kzben a test ellazul s feltlti magt. Mindez nagyon jl szervezett mdon trtnik: lassul a lgzs s a szvvers ritmusa, a bels szervek mkdse, az izomzat elernyed. A porckorongok ilyenkor folyadkot (tpanyagokat) vesznek fel, gy kszlnek a kvetkez napra.
Az emberi llek (a szellem) lmods kzben piheni ki magt. Az lmods folyamata a napi lmnyek feldolgozst segti, ezt azonban jelentsen akadlyozzk az alkohol, a drogok s az altatszerek. Az alvs mennyisgt tekintve nagyok az egyni klnbsgek, az tlag htkilenc rnyi jszakai pihensre tart ignyt.
- Testnk meghllja, ha az alvsban - a lefekvs s a felkels idpontjt tekintve - is a rendszeressgre treksznk. Jl bizonytja ezt a "bels ra" s az interkontinentlis replutak kvetkeztben fellp "bels jszakai is idetartozik) a test soha nem szokik hozz.
- Az elalvst meg lehet tanulni. Ha nehzsgeink vannak, vgezznk relaxcis gyakorlatokat, vagy igyunk nyugtat gygynvnytekat. Sokaknak segt az olvass: knnyedn tvezet bennnket az lmok vilgba. Ezenkvl szmos mdszer ltezik, s a szmunkra legjobbat magunknak kell kiksrletezni: esti sta, szaunzs, nyugtat frd, jga, zenehallgats stb.
- Tekintsnk vissza a napra, foglaljuk rviden ssze az eredmnyeket, ha kell, rjuk le msnapi teendinket. Ha bennnk feszt, hogy holnapra gy is elfelejtjk, akkor zaklatottabban alszunk el. Ha mgis felbrednnk, tudatostsuk magunkban a kvetkez gondolatot: "Mindent lertam, letettem, nincs mirt aggdnom. Most gysem tudom megoldani ket, azzal teszem a legtbbet, ha jl kipihenem magam. Elengedem a feladatokat, ellaztom az izmaimat, bksen alszom, nyugodtan pihenek."
- Alaktsunk ki magunknak lefekvsi ritult. Ehhez msfl rval a lefekvs eltt kezdjnk hozz: vegynk egy kellemes lazt frdt, igyunk meg egy cssze mzes tet vagy tejet, egynk meg egy bannt, kapcsoljunk zent, s olvassunk pr oldalt egy szp knyvbl.
- Csak akkor bjjunk az gyba, ha valban lmosak vagyunk. Ne onnt nzzk a tvt, ne olvassunk, egynk vagy dolgozzunk kedvenc nyugvhelynkn.
- Stabilizljuk bels rnkat. Lehetleg mindig ugyanakkor fekdjnk le s keljnk fel.
- Szmoljuk a lgzsnket. Mikzben az egyenletes, mly lgzsre koncentrlunk, nem tudunk tprengeni, rgdni. A hasi lgzs pedig segt ellaztani grcsizmainkat.
- Ne erlkdjnk grcssen!
"Mert az alvs olyan, mint egy galamb. Ha bksen kinyjtjuk a karjainkat, leszll r, ha grcssen kapkodunk utna, elriasztjuk." (Dubois)
ppengy szksgnk van elegend alvsra, mint ahogy telre s italra. Alvs kzben a testnk s a lelknk kipiheni a mindennapos megprbltatsokat. Alvs nlkl az ember nem kpes letben maradni. A tarts alvszavar kvetkezmnye eleinte teljes testi, lelki s szellemi kimerltsg - majd folyamatos fennllsa esetn komoly pszichs zavarok is fellpnek. LEGFBB TMASZUNK A HTUNK!
A htfjs ma mr npbetegsgnek szmt. Segteni persze lehet rajta, de mg fontosabb a megelzs. A gerincoszlop egszt az izomzat, a szalagok s az izomktegek tartjk. Fontos szerepet tltenek be mg a kocsonys porckorongok, amelyek a mozgathat csigolyk kztti teret tltik ki s tkzknt hatnak. Ezek vdik a csigolykat, hogy a mozgs ne jrjon fjdalommal. Ezrt olyan fontos, hogy a porckorongok jjel megfelelen regenerldhassanak. Reggel kthrom centimterrel magasabbak vagyunk, mint este. Ennek oka, hogy a porckorongok napkzben leadjk az ket kitlt folyadk egy rszt, amit aztn jjel ptolnak.
A porckorongok mr negyven v felett kezdik elveszteni folyadkfelvev kpessgket, rugalmassgukat. Ezt mozgssal, valamint megfelel testtartssal ellenslyozhatjuk - s ez az jszakra is vonatkozik.
jszakra legpihentetbb s a gerincnek is a legegszsgesebb a hanyatt fekvs, valamint egy olyan matrac, amelyen egyenletesen eloszlik a testsly, s ezzel tehermentesti a gerincoszlopot. Hatkony jszakai pihens hinyban fennll a veszlye, hogy a porckorongok merevv vlnak, s fjni kezdenek. Fontos, hogy a prnnk ne cssszon a vllunk al, mert csak gy lesz megfelel nyakunk s fejnk altmasztsa. GYHOZKTTTSG BETEGSG IDEJN
Mindenki tudja, hogy az enyhbb betegsgeket ajnlatos "kifekdni", mert gy gyorsabban tlesnk rajtuk. Aki hajlamos az allergira, jobb, ha szintetikus anyagbl kszlt gynemt vlaszt. Ebben ugyanis nem telepszenek meg az atkk. Mivel azonban ezek kevsb lgteresztek, mint a termszetes anyagok, gyakrabban kell mosni ket. Mr a hlszoba megvlasztsakor rdemes odafigyelni arra, hogy lehetleg ne tl zajos utcra nzzen. Ezenkvl fontos a megfelel sttts biztostsa is, van, aki flhomlyban vagy az utcai fny miatt nem tud nyugodtan aludni. "KI MINT VETI GYT, GY ALUSSZA LMT"
Az gyon - s legfkppen a matracon - semmikpp nem rdemes sprolni!
- Az idelis matrac a vllrsznl kicsit puhbb, hogy vllunk jobban belesppedhessen, nyakunkat s trzsnket viszont stabilan altmasztja.
- A nyirkos gy s gynem kedvez a brbetegsgek, a reuma s az allergik kialakulsnak. A mr emltett nagyfok jszakai vertkezs miatt biztostani kell a matrac mindenkori megfelel szellzst. Az gybettet ezrt soha ne tegyk kzvetlenl a fldre, az gykeret pedig ne illeszkedjen tl szorosan a bett mrethez.
- Lnyeges az gynem, a huzatok s a hlruha lland szellztetse is. Az gytakar ugyan rendezettebbnek mutatja a szobt, htrnya, hogy a nedvessg nem tud elprologni. Az gy rszeit legjobb egyszerre megvsrolni, hiszen csak gy lehetnk biztosak benne, hogy tkletesen illeszkednek egymshoz. A franciagy nagyon jl mutat, hogy azonban valban knyelmnket is szolglja, rdemes betartani a kvetkezket: az gy kt matracbl lljon, klnben partnernk mozgsa megzavarhatja sajt nyugalmunkat. s legyen legalbb 1,80 m szles.
- Egy egyszemlyes gy szlessge legalbb egy mter. Az gy idelis hosszt a kvetkezkppen szmolhatjuk ki: testmagassg plusz 20 cm. A "passzentos" gy olyan tartsra knyszert, ami egszsgtelen, knyelmetlen, s megakadlyozza a pihentet alvst. Az gy magassgnl csak az a lnyeg, hogy megfelelen jrhasson alatta a leveg. Idsebb emberek szmra idelisabb a viszonylag magas gy (45-60 cm), gy nem okoz nehzsget a leszlls, illetve a befekvs. rdemes klnsen nagy figyelmet szentelni a kisgyermekek s a tizenvesek gynak, hiszen a gerincoszlop krlbell a huszadik letvig mg alakthat, gy deformldsra is hajlamos.
- Az gynevezett "elektromos szmogot" nehz tudomnyosan bizonytani. Aki azonban szeretne igazn odafigyelni a nyugodt alvsra, jszakra hzza ki az gy krli elektromos kszlkek dugjt a konnektorbl.
- Egyes emberek rzkenyek a fmekre. Szmukra lltanak el teljesen fmmentes - mg szgeket sem tartalmaz - gyakat.
- Ma mr kaphat olyan gykeret is, amelylyel egyni ignyeinknek megfelelen szablyozhatjuk a matrac altmasztst. Ezt kedvenc alvsi pzunkhoz igaztva lltsuk be.
AMIT AZ GYBETTRL TUDNI KELL
A j gybett belsejben egy gynevezett matracmag helyezkedik el, ez tartja a gerincoszlopot s testnk slyt. A matracmag gondosan megtervezett reges kamrarendszerrel gondoskodik rla, hogy a leveg cirkullhasson benne (feltve, hogy ezt mi sem akadlyozzuk a matrac elhelyezsvel). Aki nagyon izzads, annak ajnlatos erre odafigyelni. Ltezik olyan habmatrac, amely 95%ban levegbl ll. A matrac minsgt elssorban az gynevezett trfogatslya hatrozza meg, ami a bett srsgt foglalja magban. Ez teht nem azt jelenti, hogy minl nehezebb egy matrac, annl jobb.
Fontos az gybett megfelel rugalmassga: akkor j, ha ott spped be, ahol testnk is gy akarja, s nem kpzdnek rajta egyb helyeken is bemlyedsek. Ezt nagyon egyszeren letesztelhetjk: frjuk az ujjunkat a matracba, s nzzk meg, mennyire "engedkeny". Ezt a kpessgt egybknt az gybett idvel elveszti, ezrt tz vnl sokkal tovbb nem rdemes hasznlni egy matracot. gyhuzatnak idelis a nyrt gyapj s a selyem keverkbl ksztett anyag. Aki allergira hajlamos, annak inkbb a szintetikus kelmket ajnljuk. MILYEN AZ IDELIS HLSZOBA?
- A legfontosabb termszetesen az gy elhelyezse. Nem kell okvetlen varzsvesszvel meghatrozni a helyt, de kt dologra azrt rdemes odafigyelni: a fejrsz ne a kls falnl legyen, az ablaktl pedig legalbb egy mter vlassza el az gyat.
- Nem csak az gy, de az egsz hlszoba szellzse is lnyeges: hiszen ide kerl az a nedvessg s szag, amit az gy napkzben kibocst magbl. Legjobb, ha reggel s este negyedfl rra nyitva hagyjuk az ablakot.
- Hlruhnak viseljnk knny ltzket, s jszakra kerljk az illatos kozmetikumok hasznlatt. Az sem j, ha takarnk tl meleg, hiszen ha az jjeli izzads kzben lergjuk magunkrl, knnyen megfzhatunk.
- A hlszoba berendezshez ne hasznljunk fapol szereket, illetve lomtartalm csiszolkat. A padlsznyeg pedig termszetes anyagbl kszljn.
- A nyugodt alvst megakadlyozhatja a mgneses vagy elektromos sugrzs (fldsugrzs), de a szakrtk szerint a vzerek is. Ha lmunk nyugtalan, prbljuk teht thelyezni az gyat, esetleg a hlszobt.
- A hlszobba ne tegynk tl sok szobanvnyt, mert ezek nappal ugyan oxignt bocstanak ki, jjel azonban felveszik azt. Teljesen virgmentesteni a hlszobt azonban csak az allergira hajlamos embereknek kell (szmukra viszont mg a virgfld is veszlyes lehet).
- Hzi kedvenceiket (kutyt, macskt) is csak az allergisoknak kell kizrniuk a szobbl. Az alapvet higiniai szablyokat persze be kell tartani - ne engedjk az llatokat az gyba.
- Az alvst mg a vekker ketyegse is megzavarhatja, rdemes mr ravsrlskor gondolni erre.
- A telefon nem a hlszoba berendezshez tartozik. Az lland elrhetsg tudata bernykolhatja az jszakai nyugalmat.
- A hlszoba pontos berendezshez tovbbi tleteket a Feng Shuiknyvekben is tallhatunk. A knai tanok szerint az gy lbrsznl hagyjunk annyi helyet, amennyit csak tudunk, a fejrszt fordtsuk a fal fel. Az gy bal oldaln magasabb btorokat clszer fellltani, jobb oldaln alacsonyakat, pldul asztalkt.
- Varzsoljuk a hlszobt a lazts, pihens szent s srthetetlen helyv. Ha este irathegyek vagy vasalatlan holmik risi kazlai kzt hunyjuk le szemeinket, s reggel els tekintetnket is ezekre vetjk majd, biztosan nem tudunk nyugodtan pihenni. Teht: szmoljunk el mindent, a hlszoba legyen meghitt, bks, harmnit rasszon s ne koszt vagy "munkaszagot".
- A felkelsnek is adjuk meg a mdjt: izmainknak s vgtagjainknak idre van szksge, amg jra "bejratdnak". Az breds legyen lass folyamat, a nyjtzkodst kezdjk az gyban! Aki jl alszik s gy is bred, annak garantltan j lesz a napja.
MI OKOZHAT ALVSZAVART?
- Tlterheltsg, nagy stressz, sok gond.
- Magnleti, munkahelyi konfliktusok, problmk.
- Pszichs zavarok: depresszi, nrtkelsi zavarok.
- Elhzs.
- Keringsi zavarok, szvbetegsg.
- Lgti betegsgek, asztma, horkols, tbc, lz, khgs.
- Allergia: brviszkets, orrduguls, fullads
- Emsztsi zavarok: puffads, hasi grcs, gyomor, nyelcsgs, mj, epepanaszok.
- Hormonzavarok: pajzsmirigytlmkds, alulmkds, klimaktrium.
- zleti betegsgek: gerincdeformits, vgtagfjdalmak.
- Florrggszeti betegsgek: orrsvnyferdls, gyulladsok.
- Urolgiai betegsgek: prosztatamegnagyobbods, hlyaghurut, vesegrcs.
- Gygyszermellkhats: tvgycskkentk, allergia elleni szerek, egyes antibiotikumok, vrnyomscskkentk, altatk s nyugtatk (paradox hats!).
ALTATKOKTL
Hozzvalk: 1/2 avokd, 1/2 csomag friss vagy 1 teskanl szrtott bazsalikom, 1 teskanl citroml, 2 csepp olvaolaj, 5 dibl, 1 evkanl zabpehely s 1 cssze orbncftea. A felsoroltakat turmixgpben keverjk szsze, s lefekvs eltt lassan elkortyolgatjuk. A HNAP GYGYTEJA
Este igyunk meg 12 cssznyit az albbi teakeverkbl. Azonos arnyban keverjnk ssze levendult, komlt, citromfvet, orbncft s kevs macskagykeret. Egy evkanlnyit forrzzunk le fl liter vzzel, majd 10 perc utn szrjk le s mzzel zestve kortyolgassuk el. Alvst segt tippek
- A hlszoba idelis hmrsklete szintn egynenknt vltozik, de semmikppen ne legyen tbb 21 foknl.
- Legynk vatosak a fekete teval s a kvval - hatsuk nyolc ra hosszat tarthat. Nyugtat hats pldul a zld tea.
- Nem megfelel a vitaminds gymlcslevek esti fogyasztsa sem - lnkt hatsak. Igyunk inkbb vizet vagy egy pohr (nem tl hideg) tejet.
- Hihetetlennek tnhet, de igaz: alvs kzben akr 750 ml vizet is kiizzadhatunk. Ezrt is fontos a j matrac s annak rendszeres szellztetse.
- Este csak korn, keveset s knnyt egynk. A nehezen emszthet, zsros vagy tl rostos s sok tel nem tud rendesen lebomlani a lelassult mkds emsztszervekben. A beleink nedves, stt melegben a blbaktriumok hatsra erjeds s rothads kezddik, amitl rendkvl rosszul, zaklatottan alszunk, s reggel kimerlten brednk.
- Trekedjnk a normlis testsly elrsre. Akinek jelents a slyfeleslege, gyakran alvszavarral is kszkdik. Nemcsak azrt, mert nehezebben tallja meg az gyban azt a knyelmes pzt, aminl knnyebben el tud aludni, hanem mert gyakran s mlyen horkol is. A horkols sorn romlik a vr oxignelltsa, gy az agysejtek szintn, emiatt pedig gyakran felbrednk vagy msnap kimerlten kelnk. Ha slyunkat sikerl az idelisra visszalltani, de legalbbis cskkenteni, nyugodtabbak lesznek jszakink is.
- Hideg lbbal ne fekdjnk le aludni, mert amg t nem melegsznk, nem tudunk ellazulni s elszenderedni. Ha fzik a lbunk, vegynk egy j meleg lbfrdt, s hzzunk utna puha pamutzoknit, vagy tegynk a lbunkhoz meleg vizes gumitmlt.
|