Az agy mkdsre utal egyik jellemz tulajdonsg az bersgi szint. Ms azonban az bersgi szint egy unalmas rtekezleten, s ms a volnnl lve, mondjuk egy vszhelyzet kikerlse utn nhny pillanattal. Normlis esetben - pldul kls ingerek hatsra - az agy szemvillansnyi id alatt kpes egy alacsonyabb bersgi szintrl - pldul szunyklsbl - magasabb bersgi szintre vltani.
A kma az bersgi szint cskkense, tudatvesztssel jr llapot. Mg az gynevezett tompult llapotban a beteg bersgi szintje ugyan cskken, mgis eszmletnl van. A kbulat vagy a bdulat llapotban a beteg leginkbb egy mly alvshoz hasonlt llapotban van, amikor ers fjdalomingerekre, csipkedsre, szurklsra, hangos zajra, rzogatsra pillanatokra maghoz tr ugyan, vagyis breszthet, de ingerek hjn azonnal visszasllyed. A kma ennl is mlyebb llapot, a beteg egyltaln nem breszthet fel.
A kmnak is klnbz mlysgi szintjei vannak. A felletesebb kmban a beteg fjdalomingerre clzott, elhrt mozdulatot tesz, igyekszik pl. elsodorni az t megcsp kezet, de nem bred fel. Mlyebb kmban fjdalomingerre csak nkntelen, cltalan mozdulattal reagl, ksbb mg azzal sem. Tovbb mlyl kma esetn a reflexek (gy a trdreflex, a fnyre beszkl pupilla, vagyis a pupillareflex) kiesnek, de a lgzs s a kerings fennmarad. Azonban az agyhall kszbn ezek az letfontos mkdsek is mr csak gpek s gygyszerek segtsgvel tarthatk fent. A nyilvnval agykrosods helyre idnknt abbl is lehet kvetkeztetni, hogy a beteg milyen jellegzetes testtartst vesz fel, mikzben az gyban fekszik.
A kmt szmos dolog elidzheti, gy mrgezsek (gygyszer, alkohol vagy egyb mreganyagok), anyagcserezavarok, ilyen pldul a cukorbetegek kzismert, magas vrcukorszintet ksr kmja, a kzponti idegrendszer megbetegedsei, pl. fertzsei, fejsrls, sokk vagy az agy oxignelltsnak a cskkense (gynevezett hipoxia).
Az eszmletveszts bekvetkezhet egy pillanat alatt, pldul fejsrls vagy agyvrzs esetn, de kialakulhat lassan, fokozatosan is, pldul mrgezsekben, vagy anyagcserezavarokban. A komatzus llapot tarthat percekig, vagy akr vekig is. Nyiln ez fgg a kivlt oktl, a lehetsges beavatkozsoktl.
Vegynk sorra nhnyat a leggyakoribb kivlt okok kzl.
A fejsrls kzvetlenl is okozhat slyos agykrosodst, de a koponyn bell kialakul vrmleny vagy agyvizeny is kpes a zrt, kemny, csontos koponyaregen bell sszenyomni az agyllomnyt gy, hogy az agykrosodshoz vezessen.
Az agyi erek elzrdsa bizonyos agyi terletek akut vrelltsi zavarn, vagyis oxignhinyon keresztl okozhat komatzus llapotot, mg az agyvrzs elssorban az agyllomnyt roncsolja.
Az oxignhinyra igen rzkeny agyszvet slyosan krosodhat per-cekig tart oxign-hinyban, pldul vzbe fullads, gzmrgezs kapcsn, de ugyangy agykrosodshoz vezethet a szvinfarktus okozta szvmeglls is, feltve, hogy ezekbl az llapotokbl mg a klinikai hall idejben kikerl a beteg.
A cukorbetegeknl viszonylag gyakori a magas vrcukorszint miatt bekvetkez kma. Ez rendszerint jl kezelhet, s ha a beteg idejben krhzba kerl, s a betegsgt felismerik, akkor rk alatt javulhat a tudatllapota. Ellenkez esetben azonban az letveszlyes folyamat nem llthat meg.
A kivlt ok felismerst termszetesen segti a krelzmny. Baleseteknl, agyvrzsnl, agyrtrombzisnl rtelme lehet a kpalkot vizsglatok, pldul a komputertomogrfia elvgzsnek.
A kmban fekv beteg - az alapbetegsg kezelse mellett - nagyon gondos polst ignyel, mert a slyos, letet veszlyeztet, elssorban fertzses szvdmnyek (tdgyullads, felfekvs, hgyti fertzs) kialakulsa igen gyakori, s ezek tovbb rontjk az egybknt is elesett llapot beteg letkiltsait.