A baktriumok bosszja – nem mindig az antibiotikum a j megolds
2005.09.08. 21:17
Ha nagyon fj a torkunk, nem kapunk levegt, vagy csnyn khgnk, radsul utazs vagy ms fontos program eltt llunk, elvrjuk, hogy az orvos azonnal segtsen. Szinte megkveteljk, hogy antibiotikumot rjon fel, mg akkor is, ha az orvos gy vli, vrusfertzsrl van sz, amire az antibiotikum egyltaln nem hat
Az orvos ilyenkor dilemmban van, ha nem akar vitba keveredni a betegvel. Sokszor az sem segt, ha meg akarja gyzni arrl, hogy az antibiotikumok csak slyosbtjk azt a vilgszerte meglev problmt, hogy egyre ellenllbbak lesznk a gygyszerekkel szemben. Ennek az az oka, hogy mg az indokoltan felrt antibiotikum is olyan ellenll baktriumtrzseknek a ltrejttt segti el, amelyek legalbb hat hnapon t a szervezetben tenysznek.
Az ilyen baktriumok aztn gy fertznek, hogy a gazda a legtbb esetben nem is tud arrl, hogy hordozza a baktriumot. s ha a kemoterpitl vagy egy slyos influenza utn legyengl a szervezete, akkor az ellenll baktriumtrzsek miatt megn az eslye egy slyos betegsg kialakulsnak. A nk 25-35 szzalkt rint E. coli baktrium, amely elssorban hgyti fertzseket okoz, szintn az antibiotikumokkal szembeni ellenllsnak ksznheti elterjedtsgt.
A baktriumok klnfle mdokon llnak ellent az antibiotikumoknak. A legbonyolultabb azokkal felvenni a harcot, amelyek gyorsan s knnyen cserlik genetikai anyagukat az egyes fajtk kztt. Egy ma mg srlkeny baktrium holnap mr ellenllv vlhat, ugyanis egy „arra jr” mikrobtl knnyen szert tehet egy plusz hurokra a DNS-n.
A kzegszsggy illetkesei eddig azt hittk, hogy az effle szuperbaktriumok jobbra csak a krhzakban tenysznek, mert ott vannak meg a szmukra igen kedvez felttelek. m ez nem gy van, a krhz csupn inkubtorknt szerepel. Sajnos ezeket a baktriumokat valamennyien hordozzuk, s ellenk csak higins elrsok fokozott betartsval lehet vdekezni.
|